Вже 42 країни подали заяви до МКС щодо воєнних злочинів РФ в Україні

Війна
Міжнародний кримінальний суд в Гаазі Фото: Reuters

Вже 42 країни подали заяви до Міжнародного кримінального суду (МКС) в Гаазі щодо воєнних злочинів, здійснених російськими військами в Україні.

Про це заявив міністр юстиції України Денис Малюська, повідомляється на сторінці Мінюсту у Facebook.

«В разі визнання Міжнародним кримінальним судом воєнних злочинів російських військ, причетні до них можуть бути затримані в будь-якій країні, яка визнає юрисдикцію цього суду. Всі особи, які вчинили злочини проти людяності та геноцид, є потенційно особами, щодо яких вже ведеться розслідування, тому що 42 країни вже подали заяви і підтримали таке розслідування МКС. Ті особи, яких суд визнає винними, зрештою отримають покарання у вигляді, наприклад, тривалого позбавлення волі», – сказав Малюська.

Він зазначив, що йому складно уявити цивілізовану європейську країну, яка б не затримала і не передала МКС якогось воєнного злочинця, наприклад, політичного чи військового керівника з Росії.

«Такий вирок буде означати, що дипломатичний паспорт, скоріш за все, росіянам не допоможе, вони будуть ув’язнені на території будь-якої європейської або іншої країни, яка визнає юрисдикцію МКС, передані в Гаагу та отримають ув’язнення. Тобто це такий серйозний ризик, якого росіяни, очевидно, дуже бояться», – додав міністр.

Раніше команда Мінюсту України та Middleware запустили чат-бот, який дозволяє фіксувати злочини проти людяності з боку Російської Федерації під час війни в Україні.

Знайти чат-бот можна у месенджерах Viber і Telegram за посиланнями:

Viber: https://tinyurl.com/warcrimebot
Telegram: t.me/warcrime_bot

Також, якщо ви стали свідком:

– бойових дій ворога у вашому регіоні,
– насилля,
– диверсій тощо.

Також для ефективного збору та обробки інформації про порушення прав людини РФ під час війни з створено веб-платформу https://humanrights.gov.ua/ та портал https://dokaz.gov.ua/ для збору злочинів окупантів.

«Чим більше доказів зберемо, тим значніше це поглибить покарання агресора, наблизить нашу перемогу та поверне справедливість», – зазначили у Мінюсті.

Як повідомлялось, 1 березня 2022 року прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування воєнних злочинів Росії під час повномасштабної війни проти України. Прокурор уточнив, що вже бачить ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

2 березня до Канцелярії прокурора МКС звернулися 39 країн-учасниць Римського статуту, що дозволило прокурору негайно взятися за розслідування.

Група слідчих Міжнародного кримінального суду в Гаазі виїхала до України для розслідування за колективним міжнародним позовом проти Росії щодо її воєнних злочинів.

16 березня прокурор МКС Карім Хан прибув в Україну, щоб розпочати роботу зі збору доказів та фактів воєнних злочинів російських окупантів. У розмові з президентом Володимиром Зеленським він сказав, що очікує ефективної співпраці з Україною.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року  президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився.

Російські окупанти вчиняють сотні воєнних злочинів та злочинів проти людяності на території України. Це убивство цивільного населення, обстріли житлових кварталів та об’єктів невійськової інфраструктури, віроломство, мародерство, які є порушеннями Міжнародного гуманітарного права і Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: 

YouTube: https://bit.ly/3vdHSJm

Facebook: https://www.facebook.com/investigator.org.ua/

Telegram: https://t.me/investigatorua

Twitter: https://twitter.com/InvestigatorUa