Агентство Bloomberg з посиланням на людей, знайомих з обговореннями, повідомило, що Туреччина і росія досягли попередньої угоди про забезпечення експорту українського зерна морським коридором з Одеського порту.
Як пише видання, раніше уряд президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана запропонував військову допомогу для розмінування вод біля берегів Одеси та супроводу зернових суден. Водночас Україна поки не схвалює цей план, через ризик того, що зняття оборони берегу може залишити життєво важливий порт відкритим для російського нападу.
Туреччина сподівається, що схвалення попередньої пропозиції Організацією Об’єднаних Націй (ООН) може ослабити безпекові занепокоєння. Очікується, що в середу, 8 червня, сторони обговорюватимуть план під час візиту міністра закордонних справ РФ Сєргєя Лаврова в Анкару. Наразі немає розуміння, чи направить Україна свого представника.
«Заздалегідь коментуючи досягнення угоди, росія прагне перекласти відповідальність на Україну за зрив поставок», – заявив заступник міністра економіки і торговельний представник України Тарас Качка. «Але факт залишається фактом, що продовольча криза була штучно створена росією та росією».
Попередній план, запропонований РФ та Туреччиною, дозволить розмінувати акваторію поблизу Одеси та має гарантувати безпечний вихід кораблів із Чорного моря під егідою ООН. Туреччина має на меті створити центр у Стамбулі для моніторингу та координації вантажів. За словами співрозмовників, Україна не брала безпосередньої участі в переговорах.
Крім того, росія вимагає можливості інспектувати кораблі, які прямують в Україну, на предмет зброї, але Київ такі умови відкидає.
У той же час американське видання The New York Times пише, що Кремль намагається отримати прибуток, продаючи вкрадену в Україні пшеницю постраждалим від посухи країнам Африки, деякі з яких можуть зіткнутися з голодом.
У середині травня Сполучені Штати розіслали попередження 14 країнам, в основному в Африці, про те, що російські вантажні судна залишають порти поблизу України з «вкраденим українським зерном». Було названо три російських вантажних судна, які підозрюються в перевезенні вкраденого.
Чиновники США підтвердили, що йдеться про країни в північній і східній частинах Африки, а також в Пакистані, Бангладеші, Шрі-Ланці і Туреччині.
«Сполучені Штати працюють з іншими країнами, щоб запобігти продажу зерна, яке, ймовірно, було вкрадено з України», – прокоментував представник Держдепартаменту.
Вже зараз багато африканських країн подвійно ставляться до каральної західної санкційної кампанії проти росії.
росія і Україна зазвичай забезпечують близько 40% потреби в пшениці в Африці. За даними ООН, ціни на зерно в Африці торік зросли на 23%, руйнівна посуха змусила голодувати 17 мільйонів людей, в основному в деяких частинах Сомалі, Ефіопії та Кенії.
Зіткнувшись з такою нагальною потребою, багато африканських країн навряд чи будуть коливатися, перш ніж купувати поставлене росією зерно, незалежно від того, звідки воно надходить, сказав Хасан Ханнендже, директор Міжнародного інституту стратегічних досліджень HORN, дослідницького центру в Кенії.
«Це не дилема. Африканцям все одно, звідки вони беруть їжу, і якщо хтось збирається моралізувати з цього приводу, вони помиляються. Потреба в їжі настільки гостра, що їм не потрібно це обговорювати», – сказав Ханнендже.
Прокуратура АРК та Севастополя розпочала провадження через вивезення російськими судами з портів окупованого Криму зерна, викраденого військами рф на півдні України. Від початку війни росія незаконно вивезла близько 100 тисяч тонн вкраденого в Україні зерна в Сирію.
Як повідомлялось, за даними Мінагрополітики, з початку повномасштабного вторгнення в Україну російські загарбники вивезли з нових окупованих територій до Криму близько 400-500 тисяч тонн зерна, внаслідок чого втрати українських аграріїв сягають щонайменше $125 млн. Практично всі судна, які йдуть із Севастополя, завантажені краденим українським зерном. Цей незаконний бізнес курується спецслужбами та військовими країни-агресора.
За інформацією військової розвідки, значна частина викраденого військами рф на нових окупованих територіях України зерна, яке було вивезене до Криму, вивозиться до Сирії, звідки контрабандою може постачатись до інших країн Близького Сходу.
Супутник компанії Maxar Technologies зафіксував процес завантаження на російські судна краденого в Україні зерна в окупованому росією Севастополі.
ЦЖР повідомляв про тотальне мародерство російських військових на нових українських окупованих терторіях. У фермерів відбирають або за копійки скуповують ранні овочі, які потім везуть до окупованого Криму. Туди ж тентованими вантажівками переправляють зерно, яке крадуть з елеваторів та складів у Херсонській та Запорізькій областях. Криму це зерно не потрібне, адже свого вдосталь, більше того, він відправляє зернові на незаконний експорт до Сирії та Єгипту. Але зараз збільшує обсяги перевалки. Ймовірно — за рахунок сотень тисяч тонн пограбованого збіжжя з нових окупованих територій. Детально про це розповіла Катерина Яресько, доцентка Харківського університету та розслідувачка проекту SeaKrime Центру Миротворець, в ефірі програми «Питання національної безпеки» (телепроект Центру журналістських розслідувань).
Текстову версію інтерв’ю з Катериною Яресько, читайте за посиланням.
***
О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: