Українка Марина В’язовська здобула медаль Філдса – найпрестижнішу нагороду в галузі математики і стала другою жінкою в історії, яка отримала цю премію. Нагороду В’язовській, яка народилась і виросла в Києві, присудили за вирішення завдання щодо пакування куль у восьмивимірному просторі.
Нагороду вручили на Міжнародному математичному конгресі у Гельсінкі, повідомляє видання Nauka.ua.
В’язовська довела, що решітка Е₈ є найщільнішим способом пакування однакових сфер у восьми вимірах. Вона також зробила внесок у розв’язок пов’язаних задач, а також задач з інтерполяції в аналізі Фур’є.
Пошук найбільш щільного пакування однакових куль у заданому просторі є давнім математичним завданням. Але до 2016 року рішення було відоме лише для дво- та тривимірного простору. В’язівська змогла довести, що для восьмивимірного простору решітка Е₈ є найщільнішим пакуванням.
Пізніше спільно з Генрі Коном, Абінавом Кумаром, Стівеном Міллером, Данилом Радченком В’язовська знайшла рішення і для 24-мірного простору.
Математикиня стала другою представницею України після Володимира Дрінфельда та другою жінкою в історії премії після іранської математикині Мар’ям Мірзахані. Для В’язівської медаль Філдса – це вже дев’ята міжнародна нагорода за її працю.
Марина В’язівська є випускницею КНУ ім. Тараса Шевченка, нині працює в Федеральній політехнічній школі Лозанни (Швейцарія).
Медаль Філдса раз на чотири роки вручають математикам у віці 40 років за визначні досягнення у науці. Її вручають на відкритті Міжнародного математичного конгресу, а лауреатів обирає комітет з Міжнародного математичного Союзу. Нагорода складає 15 тисяч канадських доларів, а медаль вважається найпрестижнішою відзнакою в математиці і прирівнюється до Нобелівської премії.