Міністр оборони РФ Сергій Шойгу оголосив про масштабну реформу збройних сил Росії та збільшення чисельності російських військ з 1,15 млн до 1,5 млн осіб протягом трьох років до 2026 року. Реформа передбачає формування «самодостатніх угруповань військ» на окупованих територіях України.
Про це глава російського військового відомства заявив 17 січня на нараді зі своїми заступниками, головнокомандувачами видів військ та командуючими округами, передає DW.
«Гарантовано забезпечити військову безпеку держави, захистити нові суб’єкти та критично важливі об’єкти РФ можливо тільки за рахунок посилення ключових структурних компонентів збройних сил», – сказав Шойгу.
За його словами, вирішено створити два нові міжвидові стратегічні територіальні об’єднання збройних сил – Московський та Ленінградський військові округи. Передбачено формування «самодостатніх угруповань військ» на окупованих територіях України.
Як уточнив міністр, має бути «сформувати армійський корпус у Карелії, три мотострілкові дивізії у складі Сухопутних військ та дві десантно-штурмові дивізії в повітряно-десантних військах, переформувати в мотострілецькі дивізії сім мотострілкових округів на Північному флоті на Західному, Центральному, Східному військових округах та на Північному флоті». Буде посилено бойову складову Військово-морського флоту, Повітряно-космічних сил та Ракетних військ стратегічного призначення.
Шойгу сказав, що масштабні зміни складу збройних сил, збільшення їх чисельності та зміна військово-адміністративного поділу Російської Федерації здійснюватимуться протягом 2023-2026 років. Особливу увагу приділять комплектуванню військ військовослужбовцями за контрактом.
Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков пояснив нарощування чисельності ЗС Росії «проксі-війною2, яку, за його словами, Захід веде проти Москви. Експерти розцінюють дії Росії як відповідь на запланований вступ Швеції та Фінляндії до НАТО.
Реформа російської армії проводиться на тлі кровопролитної війни Росії проти України, внаслідок якої за даними Генштабу Збройних Сил України, загинули вже майже 117 тисяч російських військовослужбовців. Дані про втрати ЗСУ українське Міноборони не розголошує. Міноборони Росії восени підтвердило загибель 6 тисяч російських солдатів. Радник глави офісу президента України Михайло Подоляк наприкінці грудня заявив, що від початку війни загинули від 10 до 13 тисяч українських військових.
Як повідомлялось, у грудні 2022 року Сергій Шойгу запропонував підвищити вік призову до армії на строкову службу з 18 до 21 року. Також він заявив, що чисельність Збройних сил РФ необхідно довести до 1,5 мільйонів осіб, у тому числі службовців за контрактом – до 695 тисяч осіб.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter