Служба безпеки України повідомила про підозру дев’ятьом співробітникам окупаційної спецслужби Херсонської області. Серед них – голова СБУ часів Януковича в 2013-2014 роках – Олександр Якименко.
Повідомлення про підозру Олександру Якименку та його спільникам опубліковані на офіційному сайті Офісу генерального прокурора України, передає Центр журналістських розслідувань.
Крім Якименка підозрюваними по справі є Олександр Супруненко, Олексій Селіванов, Олександр Улізько, Сергій Сачук, Артем Коломоєць, Михайло Гребенюк, Денис Насипанний і Дмитро Леонов.
В опублікованих документах вказано, що всіх цих осіб до створеної Росією «Государственной службы безопасности в Херсонской области» залучив у квітні-травні 2022 року ексголова СБУ Олександр Якименко, який з 2014 року переховувався в РФ від відповідальності за державну зраду.
Сам Якименко на «посаді» керівника окупаційної «служби безпеки в Херсонській області» виконував завдання Кремля щодо поширення російського режиму та придушення руху опору в регіоні. Для цього він організовував масові репресії проти місцевих жителів з незаконними переслідуваннями, викраденнями і жорстокими катуваннями.
«У своїй злочинній діяльності поплічник загарбників «підзвітний» кадровим співробітникам ФСБ, які координують репресивні органи РФ в окупованих районах.
Під час окупації Херсона «посадовець» дав вказівку на захоплення одного з офісів у центрі міста. У підвальному приміщенні цієї будівлі рашисти облаштували катівню, до якої звозили незаконно затриманих громадян. Там з них «вибивали» зізнання у сприянні СБУ, а після цього пропонували за гроші отримати «амністію». Таким чином керівник місцевої «філії» ФСБ та його спільники «заробляли» на масових репресіях, а також робили «показники» перед російськими «кураторами», – повідомила пресслужба СБУ.
У повідомленнях про підозру вказано, що вищеперелічені особи підозрюються у причетності до викрадення щонайменше 33 людей, яких утримували у підвалах у херсонській офісній будівлі на вул. Пилипа Орлика, 15 без вікон та опалення, прикутими кайданками або стяжками до металевих труб. Бранцям забороняли відвідувати туалет і не надавали жодних засобів гігієни. Олексій Селіванов, Олександр Улізько та інші співробітники окупаційної спецслужби били заручників, душили їх, імітували розстріли, морили голодом і відмовляли їм у наданні медичної допомоги.
Одним із найбільш відомих поплічників ексочільника СБУ, колаборанта Якименка є Олексій Селіванов. Він з 2014 року воював на Донбасі на боці РФ, потім працював «оперуповноваженим міліції «ЛНР», а в 2022 році працював у Запорізькій області як «воєнкор» і співробітник окупаційної «міліції».
Як встановило слідство, Олексій Селіванов залишався й співробітником окупаційної «Государственной службы безопасности в Херсонской области» щонайменше з квітня по листопад 2022 року. Всього ж у цій структурі працює не менше 70 осіб.
На підставі зібраних доказів слідчі СБУ повідомили колишньому генералу Олександру Якименку та вісьмом його спільникам про підозру за декількома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану), ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань), ч. 2 ст. 28, ч.1 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни).
Підозрюваним загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.
Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter