В Мелітополі окупанти змушують батьків школярів отримувати російські паспорти

Новини
Урок в одній із шкіл окупованого Мелітополя. Фото: пропагандистський телеграм-канал

В тимчасово окупованому Мелітополі Запорізької області загарбники вимагають, щоб батьки школярів мали російські паспорти. Це є важливою умовою для зарахування дитини в школу. При цьому батькам, чиї діти не ходять до школи, погрожують позбавленням батьківських прав.

Про це Центру журналістських розслідувань розповіла жителька Мелітополя.

За словами мешканки окупованого міста, до січня 2023 року її дитина не ходила в школу, де навчання відбувається за російськими стандартами. Проте останнім часом батьків дітей шкільного віку все частіше лякають позбавленням батьківських прав, у випадку, якщо дитина не відвідує школу. Саме тому жінка прийшла в навчальний заклад, щоб дізнатися, які документи потрібно для того, щоб дитина почала відвідувати школу.

«В школі мене попередили, що для вступу дитини мені потрібно підписати погодження на надання пакету документів, а дитині – пройти співбесіди-консультації з вузькими спеціалістами, наприклад психологом, та пройти медогляд. І якщо в медогляді чи консультації психолога я нічого крамольного не бачу, то з документами виявилася проблема. Адже найперше, що необхідно, – це російський паспорт у обох батьків, якщо сім’я повна», – обурюється жінка.

За її словами, на уточнення про те, що буде, якщо російського паспорта немає, представниця «адміністрації» закладу відповіла, що значить дитину до школи не приймуть.

Зауважимо, ні на сайті окупаційного «міністерства освіти і науки Запорізької області», ні на сайті окупаційної «адміністрації» не розміщений перелік документів, необхідних для вступу до школи, затверджений окупаційною владою.

В РФ прийом в школу регламентується двома нормативними актами: Федеральним законом «Об образовании в РФ» та Наказом Міносвіти та науки РФ «Об утверждении порядка приема граждан на обучение…»

Але і там для вступу дитини до школи вказаний «паспорт или иной документ удостоверяющий личность родителя (законного представителя)…».

Тобто, ймовірно, вимога наявності у обох батьків саме паспортів РФ – це ще один вид примусової паспортизації жителів окупованих територій.

Як повідомляв міський голова Мелітополя Іван Федоров, тиск на батьків почався ще влітку 2022 року. Тим батькам, які не не хотіли віддавати дітей до школи, окупанти спочатку робили попередження. Потім штрафували на 40 тис рублів і погрожували позбавляти батьківських прав.

7 лютого 2023 року ЦЖР повідомляв, що автовласників на окупованому Запоріжжі змушують перереєструвати авто і обміняти водійське посвідчення на документ російського зразка. Зробити це можна протягом трьох років виключно за наявності російського паспорта. Проте при зупинці на блокпостах окупанти вже питають у водіїв, чому посвідчення і досі українське.

Більше дізнатись про примус до паспортизації на тимчасово зайнятих територіях Запорізької області можна в матеріалі ЦЖР «Бери аусвайс – або вмирай».

Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.