Росіяни скидають воду з Каховського водосховища, наближаючи катастрофу на ЗАЕС – найбільшу в Європі атомну електростанцію, а також ставлячи під загрозу сільськогосподарське виробництво і безпеку в окупованому регіоні.
Про це повідомляє National Public Radio.
«Згідно з супутниковими даними, отриманими NPR, Росія, схоже, осушує величезне водосховище в Україні, ставлячи під загрозу питну воду, сільськогосподарське виробництво та безпеку на найбільшій в Європі атомній станції. Супутникові дані показують, що рівень води у водосховищі впав до найнижчої позначки за три десятиліття. Окремі зображення, надані комерційними компаніями Planet і Maxar, показують, як вода виливається через ворота, і берегова лінія вздовж гігантського резервуара виникає в результаті швидкого падіння рівня води», – пише видання.
«На кону – питна вода для сотень тисяч жителів, зрошення майже півмільйона гектарів сільськогосподарських угідь і система охолодження на Запорізькій атомній електростанції. Наприкінці минулого тижня Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що йому відомо про потенційний ризик, пов’язаний із падінням рівня води у водосховищі», – йдеться в аналізі.
Як писав ЦЖР, мешканці Херсонщини останні місяці спостерігають стрімке падіння рівня води в Каховському водосховищі та зауважують, що за минулі 50-60 років вони ніколи нічого подібного не бачили. На значну відстань відступає вода з берегів. Міліють, перетворюючись на «калюжі» водойми в Софіївській, Василівській та інших балках на території нині окупованого Каховського району. Причинами цього є неконтрольоване управління російськими загарбниками водними ресурсами України.
Як повідомляв ЦЖР, російські загарбники визнали катастрофічний рівень руйнувань на головній насосній станції управління головного Каховського магістрального каналу, розташованого в смт Любимівка, що на окупованій частині Херсонщини.
24 лютого Каховська ГЕС та головна споруда Північно-Кримського каналу, шлюзи якої до 2014 року регулювали подачу дніпровської води до Криму, були захоплені російськими військовими, які вторглися на Херсонщину з окупованого Криму. Вода, що поставлялась цим каналом, забезпечували 80% потреб півострова у прісній воді, однак після окупації Криму подача була припинена, що створило значні проблеми для Росії в забезпеченні водою захопленої території. Читайте про це у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Як окупанти захоплювали «рубильник» Північно-Кримського каналу».
Згодом національна енергетична компанія «Укренерго» заявила, що з 24 лютого Каховська ГЕС відключена від енергосистеми України.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter