Втрати Росії у війні проти України перевищують її сумарні втрати у всіх збройних конфліктах СРСР і РФ після закінчення Другої світової війни. Зокрема, щомісяця російська армія втрачаює в Україні щонайменше 5000 солдат, що принаймні в 25 разів перевищує кількість убитих на місяць під час війни Росії в Чечні та принаймні в 35 разів більше, ніж кількість убитих радянських солдат кожного місяця в Афганістані.
Про це йдеться в доповіді американського Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS).
За даними CSIS, з лютого 2022 року по лютий 2023 року в Україні загинули щонайменше 60 000-70 000 російських солдат, а загалом Росія зазнала приблизно від 200 000 до 250 000 втрат пораненими, убитими і зниклими безвісти впродовж першого року війни.
За оцінками аналітиків, темпи втрат РФ також набагато вищий в Україні, ніж під час будь-якої радянської чи російської війни після Другої світової. Так, в Україні російська армія кожного місяця втрачала від 5000 до 5800 військових. При цьому за майже 15 років воєн в Чечні загинули від 13 000 до 25 000 військових, тобто від 95 до 185 солдат у місяць.
В Афганістані за 10 років війни Радянський Союз втратив 14 000 до 16 000 солдат, в середньому це приблизно від 130 до 145 вбитих кожного місяця.
Також з початку війни Росія втратила в Україні приблизно 50% своїх сучасних основних бойових танків Т-72Б3 і Т-72Б3М, а також приблизно дві третини своїх танків Т-80БВ/У.
«До свого вторгнення в лютому 2022 року Росія мала майже в п’ять разів більше військовослужбовців, ніж Україна, оборонний бюджет був в одинадцять разів більший, економіка майже у вісім разів більша та значно кращий військовий потенціал. Військові можливості РФ включали передові винищувачі (такі як Су-34 і Су-35), артилерію (такі як 2С7 Піон, БМ-21 Град і 2С4 Тюльпан), основні бойові танки (такі як Т-72 і Т-90), ядерну зброю та один із найстрашніших у світі наступальних кіберзасобів», – наводять експерти порівняння потенціалу країн.
За оцінками CSIS, війна в Україні вже стала війною на виснаження, яка характеризується окопаними силами, траншеями, атаками людей, артилерійськими обстрілами та великими втратами з обох сторін.
Водночас на початку війни Україна надзвичайно добре виступила проти супротивника, який мав значну перевагу в матеріальних ресурсах.
«Одним із факторів, який, ймовірно, вплинув на ефективність України, є військові інновації, прикладом яких є використання Україною безпілотних літальних систем у загальновійськових операціях. Багато інновацій в Україні прийшли знизу вгору завдяки військовому середовищу, яке заохочує молодших офіцерів», – вважають у CSIS.
Як повідомлялось, за даними Генерального штабу ЗСУ, загальні втрати особового складу противника з 24.02.22 по 01.03.23 орієнтовно склали близько 149890 осіб.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter