СБУ 29 квітня повідомила про підозру в пособництві державі-агресору на окупованій Херсонщині і Миколаївщині 54-річному В’ячеславу Заневському, начальнику служби безпеки Віктора Януковича. Він допомагав окупантам у пошуку патріотично налаштованих місцевих жителів, колишніх військовослужбовців та учасників АТО.
Повідомлення про підозру оприлюднене на сайті Офісу генпрокурора України, передає Центр журналістських розслідувань.
За даними слідства, В’ячеслав Заневський є професійним охоронцем, у 2008-2012 роках очолював службу безпеки втікача Віктора Януковича, а в минулому році співпрацював з окупантами на території Херсонщини. Там же не боці російських загарбників воював його син Ян Заневський, громадянин РФ з позивним «Ладья».
«22 липня 2022 року Ян Заневський звернувся до свого батька з проханням допомогти збройному формуванню РФ у проведенні пошукових та фільтраційних заходів з виявлення проукраїнських громадян, військовослужбовців ЗСУ та учасників АТО на тимчасово окупованих територіях Херсонської і Миколаївської областей. В’ячеслав Заневський погодився», – йдеться в повідомленні про підозру.
Вказано, що 23 липня 2022 року В’ячеслав Заневський передав своєму сину контакти гауляйтера Нової Каховки Володимира Леонтьєва, який мав посприяти в пошуках майбутніх жертв окупантів. Також В’ячеслав Заневський передав російським окупантам через свого сина рекомендації щодо більш ефективних варіантів розміщення особового складу РФ під час обстрілів з боку ЗСУ.
Згодом він передав сину контактні дані своїх згнайомих – керівників окупаційного «МВС» Херсонщини Володимира Ліпандіна і та «державної служби безпеки» Олександра Якименка для налагодження контактів з окупаційною адміністрацією області.
Також, за даними слідства, 26 грудня 2022 року В’ячеслав Заневський очолював охорону губернатора Ульяновської області РФ Алєксєя Русскіх під час його візиту на ТОТ Луганської і Донецької областей.
В. Заневському повідомлено про підозру в пособництві державі-агресору – ч. 1 ст. 111-2 КК України. Санкція статті передбачає покарання позбавленням волі на строк від 10 до 12 років і конфіскацію майна.
Як повідомлялось раніше, в березні цього року суд наклав арешт на все майно В’ячеслава Заневського. Це рішення винесено в межах кримінального провадження про фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади майно начальника служби безпеки президента-втікача, який очолював цю службу упродовж 2008-2012 років.
Рішення суду стосується майна на загальну вартість майже 50 млн грн. Також перевіряється причетність їхнього власника до фінансування російських окупаційних угруповань у війні проти України, зазначають в СБУ.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter