Лише за перший тиждень травня чотири бригади ЗСУ, які воюють на Бахмутському напрямку, прозвітували у ProZorro про придбання на 6,6 млн гривень різних моделей безпілотних літальних апаратів Mavic, які міністр оборони Олексій Резніков вважає непотрібними і називає «весільними дронами». Така його позиція йде у розріз з тим, що думають про засоби війни люди, які насправді воюють та забезпечують воїнів.
Про це пише видання «Наші гроші», яке проаналізувало здійснені від початку вторгнення у ProZorro закупівлі БПЛА по коду 34710000-7.
«Виявилось, що різні замовники – мерії міст, сільради, держпідприємства, військові частини – дві третини закупівель присвятили саме «весільним дронам», які і бережуть життя наших воїнів на фронті. Від початку вторгнення у ProZorro оприлюднені дані про чотири сотні закупівель понад 2000 дронів на загальну суму 554 млн грн. Закупівлі дронів почали наростати з осені і темп продовжує прискорюватись. Тобто замовники чудово розуміють користь від безпілотників», – йдеться у публікації.
Як зазначається, всього закупівлі дронів зробили дві сотні замовників. Найбільші закупівлі розміром понад 100 млн грн провели мерії Дніпра і Кривого Рогу, які на двох закупили 40% безпілотників у грошовому вимірі.
Комунальне підприємство «Інфо-Рада-Дніпро» закупило здебільшого квадрокоптерів Mavic різних модифікацій на 122 млн грн (тут, тут) та EVO II. Виконком Кривого Рогу обирав безпілотники «Лелека-100» (тут і тут), Mavic (закупівля з цінами на окремі складові – акумулятори, зарядки тощо), Matrice (і тут), «Фурія».
Серед військових частин послугами ProZorro для придбання квадрокоптерів скористались більше десяти військових частин. Деякі приховували конкретні дані про придбані безпілотники. А коли ж військові все-таки оприлюднювали подробиці, то виявлялось, що купували відомі безпілотники: військова частина А7382 купила DJI Matrice 30 на 1 млн грн, , в/ч А 0693 купила DJI Mavic 3 Classic, DJI Mavic 3 Тhеrmаl і DJI Mavic 3 Enterprise на 4 мільйони, 68-ма окрема єгерська бригада імені Довбуша в/ч А4056 купила Matrice і Mavic на 8 млн грн.
«Наші гроші» також звертають увагу, що в «Прозорро Маркеті» вже є каталог постачальників найбільш популярних дронів. Державна установа «Професійні закупівлі» на замовлення проводить для різних установ ці закупівлі. І виглядає так, що закупівлі через «Прозорро Маркет» дають ще більшу економію, ніж звичайні закупівлі. Наприклад, Красилівська міськрада (Хмельницька обл) купила DJI Mavic 3 Fly More Combo по 108 тисяч гривень за штуку та квадрокоптер Autel EVO II Dual Rugged Bundle по 277 тис грн. Тарутинська селищна ради (Одеська обл) купила звичайні DJI Mavic 3 по 100 тисяч грн.
У грудні 2022 року міністр оборони України Олексій Резніков заявив в інтерв’ю виданню LB.ua, що відомство не закуповує цивільні БПЛА типу Mavic, оскільки ті не пристосовані для роботи у бойових умовах, а командування називає їх «весільними дронами», іронізуючи над їх основним довоєнним призначенням.
Багато військовослужбовців, осбливо аеророзвідники, розкритикували слова голови Міноборони. А волонтери разом із суспільством намагаються самостійно закривати потреби армії в таких дронах, але попит на них тільки збільшується.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter