В Україні та Туреччині почалися жалобні заходи до Дня пам’яті жертв геноциду кримських татар

Новини

В Україні та Туреччині 17 травня почалися жалобні заходи до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, присвячені 79 роковинам незаконної депортації злочинним радянським режимом кримських татар з їх історичної Батьківщини – Криму.

О 17:00 почався духовний захід «Пам’ятаємо, боремося, переможемо», організований Духовним управління мусульман Криму.

У спільному молебні (дуа), присвяченому пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, разом Муфтієм Криму Айдером Рустемовим беруть участь Муфтій Румунії Мурат Юсуф та Муфтій Литви Ромас Якубаускас.

Молебень транслюється на офіційному Ютуб-каналі Духовного управління мусульман Криму.

Крім того, 17 травня у столиці Туреччині Анкарі в мечеті Хаджи Байрам також заплановано молебень. В «Українському парку» в Анкарі Асоціація кримськотатарських громад проведе пресконференцію та меморіальні заходи.

Як повідомив на пресконференції в Укрінформі голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, основні заходи до Дня пам’яті жертв геноциду кримських татар традиційно в Україні та світі відбудуться 18 травня.

О 12:00 на залізничному вокзалі в Києві відбудеться меморіальний захід «Пам’ятаємо історію – повертаємо територію». Його організатори – Офіс омбудсмена України, Меджліс кримськотатарського народу, громадські організації «Крим.SOS» і Центр прав людини Zmina.

У м. Вишневе на Київщині відбудеться меморіальний захід за участю керівництва Київської ОДА, міського голови Вишневої територіальної громади, представників Меджлісу. Під час заходу, зокрема, транслюватимуть фільм «Хайтарма».

У Луцьку об 11:00 відбудеться церемонія покладання квітів до пам’ятника жертв політичних репресій, о 13:00 пройде захід-реквієм у Волинській обласній бібліотеці для юнацтва.

В Одесі до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу заплановані меморіальні заходи в Одеській міській бібліотеці та кінотеатрі «Планета».

У Львові в музеї тоталітарних режимів відбудеться урок пам’яті, також у місті заплановано молебень з приводу роковин геноциду. Певні заходи готуються в Миколаєві та інших регіонах України.

Голова Меджлісу зазначив, що Міністерство закордонних справ України спрямувало директиви всім дипломатичним представництвам України за кордоном, аби 18 травня поруч із державним прапором України підняли кримськотатарський національний прапор.

В Туреччині низка тематичних заходів пройде у містах Ескішехір та Стамбул.

У столиці Чехії Празі відбудеться меморіальний захід в Будинку національних меншин.

Тематичні заходи за участю кримськотатарської та українських громад також пройдуть у Польщі.  18 травня у Варшаві покажуть фільм «Хайтарма», пройдуть дискусії. 19 травня покажуть фільм «Мирний-21», пройде зустріч із творчим колективом на чолі із режисером Ахтемом Сеітаблаєвим.

У Берліні (Німеччина) 18 травня кримськотатарська і українська громади проведуть масовий мітинг біля Бранденбурзьких воріт; у Литві цього дня запланована спільна хода українських і кримськотатарських громад, а у Канаді кримськотатарська громада проводитиме заходи в парламенті.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після окупації півострова росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили. Не проводяться жалобні мітинги і в населенних пунктах півострова.