Президент РФ Володимир Путін 13 червня підписав закон про денонсацію договору між Росією та Україною про співпрацю у використанні Азовського моря та Керченської протоки, який Верховна Рада денонсувала ще 24 лютого 2023 року. Договір визначав, що Азовське море та Керченська протока «історично є внутрішніми водами» України і РФ, а Азовське море розмежовується лінією державного кордону відповідно до угоди між обома країнами. Проте морський кордон України на Азові так і не був делімітований.
Документ опублікований на офіційному інтернет-порталі правової інформації РФ.
«Денонсувати Договір між Російською Федерацією та Україною про співпрацю у використанні Азовського моря та Керченської протоки, підписаний у місті Керч 24 грудня 2003 року», йдеться в законі.
Він набрав чинності з дня опублікування.
1 червня 2023 року Держдума РФ ухвалила закон про денонсацію договору з Україною про співпрацю у використанні Азовського моря та Керченської протоки.
«В результаті прийняття «ДНР», Запорізької та Херсонської областей до складу Росії береги Азовського моря та Керченської протоки належать тепер лише РФ. Україна втратила статус прибережної держави щодо цих акваторій», – йшлося у пояснювальній записці до законопроекту.
7 червня 2023 року Рада Федерації РФ схвалила закон про денонсацію договору з Україною про співпрацю у використанні Керченської протоки та Азовського моря.
«В результаті прийняття до Російської Федерації «Донецької Народної Республіки», Запорізької області та Херсонської області Україна втратила статус прибережної держави стосовно Азово-Керченської акваторії, Азовське море стало внутрішнім морем Російської Федерації. У зв’язку з цим Договір втратив свою актуальність і пропонується його денонсувати», – йшлося у висновку профільного Комітету Ради Федерації.
Як повідомляось, 24 лютого 2023 року Верховна Рада денонсувала договір між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, який був підписаний 24 грудня 2003 року в місті Керч та ратифікований Верховною Радою у квітні 2004 року. У пояснювальній записці до законопроєкту вказувалось, що цей договір обмежує судноплавство торговельних суден в Азовському морі під прапорами третіх держав, та фактично забороняє судноплавство військових кораблів та інших державних суден третіх держав, що експлуатуються в некомерційних цілях. Водночас Росія неодноразово порушила всі норми договору та узурпувала води Азовського моря.
Крім того, вказувалось, що договір порушує Конвенцію ООН з морського права та не відповідає не тільки інтересам України, а й інших країн, оскільки внутрішні води можуть належати лише одній державі (стаття 8 Конвенції), а не двом, як зазначено в Договорі, а Керченська протока має статус міжнародної (стаття 37 Конвенції). При цьому площа Азовського моря є достатньо великою, близько 40000 кв. км, для того, щоб містити не тільки територіальні моря двох держав, а й їх виключні економічні зони.
22 березня 2023 року президент України підписав закон про денонсацію договору.
Нагадаємо:
- Договір між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки був підписаний 24 грудня 2003 року в місті Керч та ратифікований Верховною Радою у квітні 2004 року. За ним азовські води визнаються історично внутрішніми водами Росії та України, де українські й російські судна користуються свободою судноплавства. Однак в умовах збройного домінування Росії в Азовському морі кораблі берегової охорони ФСБ РФ поводились наче єдині господарі цієї водойми.
- У вересні 2018 року заступник начальника штабу командування ВМС Збройних сил України з євроатлантичної інтеграції Андрій Риженко зазначив, що договір між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, який зафіксував їх статус як внутрішніх вод двох країн, нехтує правами України, які передбачені Конвенцією ООН з морського права.