У Раді зареєстрували проект Заяви про відновлення Криму після деокупації

Новини
Верховна Рада України Фото: investigator.org.ua

У Верховній Раді зареєстровано проєкт постанови  (№9626) про Заяву про пріоритетні напрями державної політики у сфері деокупації, реінтеграції та відновлення Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.

Про це повідомляє представництво президента України в Автономній Республіці Крим.

«Минулого тижня голова Верховної Ради Руслан Стефанчук та група народних депутатів із різних фракцій запропонували ухвалити Заяву Верховної Ради про пріоритетні напрями державної політики України у сфері деокупації, реінтеграції та відновлення Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. До підготовки проєкту заяви долучилось також представництво президента України в Автономній Республіці Крим», – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, в основу тексту документа лягли експертні напрацювання щодо пріоритетних кроків держави після деокупації Криму, Стратегія економічного відновлення Криму та Стратегія когнітивної деокупації Криму, розроблені протягом останнього року.

В документі пропонується визначити, що відновлення територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаного державного кордону, включно з деокупацією Криму та Севастополя, а також забезпечення державного суверенітету України є ключовою умовою завершення війни, яку розпочала Росія проти України. Заява наголошує на неприпустимості будь-яких територіальних поступок для припинення війни. В ній також передбачається, що Формула миру президента України Володимира Зеленського має стати основою для припинення збройної агресії РФ та встановлення всеохопного, справедливого і сталого миру в Україні та забезпечення безпеки для всього світу.

Крім того, в проєкті наголошується, що усі збройні формування держави-агресорки, а також її Чорноморський флот мають бути повністю виведені з території України. Водночас після відновлення контролю над Кримським півостровом ЗСУ та інші безпекові підрозділи розгортатимуться і діятимуть у Криму та Севастополі з урахуванням необхідності забезпечити безпеку не тільки України, а й всього Азово-Чорноморського регіону.

В документі йдеться також про умови для безпеки міжнародного цивільного судноплавства в цьому регіоні; відновлення конституційного ладу в Криму через утворення відповідних органів та проведення демократичних виборів; вжиття заходів для забезпечення прав і свобод людини, в тому числі відновлення прав корінних народів України, які систематично порушувались РФ; відновлення діяльності незалежних медіа та громадських об’єднань в деокупованому Криму; подолання негативних екологічних наслідків збройної агресії РФ проти України; соціокультурну реінтеграцію жителів півострова, а також ряд інших необхідних дій зі сторони держави.

Також в проєкті наголошується й на діяльності Міжнародної Кримської платформи, яка має стати майданчиком не лише для сприяння деокупації Криму та відновлення територіальної цілісності України, а й для гарантування безпеки в Азово-Чорноморському регіоні в цілому.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter