Корупційна схема з закупівлі курток для ЗСУ: міністр Резніков пропонує якесь «парі», журналіст Ткач йому відповів

Новини
резников
Олексій Резніков, міністр оборни України Фото: president.gov.ua

Міністр оборони Олексій Резніков у відповідь на розслідування «Української правди» щодо причетності племінника нардепа від «Слуги народу» під час скандальної закупівлі літніх курток для ЗСУ піти у відставку, якщо не доведе, що куртки дійсно були зимові. Раніше журналісти-розслідувачі повідомляли, що одна з турецьких компаній отримала 30 мільйонів доларів від Міністерства оборони за зимові куртки для Збройних сил, але поставила літні за завищеною у декілька разів вартістю.

25 серпня на «Українській правді» вийшло розслідування, в якому йдеться, що одним з власників цієї компанії був небіж народного депутата президентської фракції «Слуга народу», який входить до парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Після цього нардепка від «Слуг народу» та голова антикорупційного комітету Анастасія Радіна повідомила, що звернеться до НАБУ через цю справу.

Резніков відповів на звинувачення, запропонувавши «парі» Ткачу та Радіній: якщо виявиться, що були поставлені 180 тисяч зимових курток, а не літніх, то Радіна має скласти мандат, а Ткач — піти з видання і на 3 роки припинити займатися журналістикою.

Він, проте, проігнорував тему розслідування УП щодо причетності до турецької компанії небіжа нардепа.

Міністр заявив, що під час розбору ситуації «надасть всі документи, докази, факти й матеріали, які стосуються справи, «щоб переможець спору був очевидний для всього українського суспільства».

«Арбітрами» Резніков запрошує комітет з депутатської етики ВРУ і комісію журналістської етики, але не пояснює, чому саме їх.

Ткач відповів, щоб міністр укладав не парі, а «договори про закупівлі по ринкових цінах і не з родичами «слуг народу».

«Якщо ви готові спростувати цей факт, я, як і українське суспільство, вас уважно слухаю. Але протягом дня з моменту виходу розслідування ми так і не побачили будь-яких пояснень з цього приводу.

Мені невідомо, чому замість пояснень щодо участі племінника депутата оборонного комітету у закупівлях міністерства оборони, ви були змушені опускатися до неміністерського рівня тиску на ЗМІ.

Я піду лише тоді, коли останній внутрішній кат українського суспільства, який думає, що може безкарно використовувати владу суспільства у своїх приватних інтересах, заб’ється в кут. А наразі ідеї тих, хто перебуває на шляху до цього кута, мене не турбують. Бо це моя робота.

Ваша робота, чого ви ніяк не хочете зрозуміти:

  • забезпечувати прозорі закупівлі тих речей, які не становлять державної таємниці, унеможливлюючи корупційний заробіток на війні;
  • співпрацювати з правоохоронними органами у розслідуваннях стосовно розкрадань у вашому міністерстві;
  • повністю сприяти всім, хто працює над першим або другим пунктами».

Радіна також відповіла на пропозицію від міністра, підтримавши парі.

Пряма мова Радіної: «Пропоную вам, пане міністре, до 9 ранку понеділка, 28 серпня, спростувати те, що:

Міноборони без тендеру купило куртки у «турецької» фірми-посередника, одним із власників якої на момент договору з Міноборони був цілком український племінник народного депутата з оборонного комітету Касая. Причетність племінника до компанії не спростовував навіть сам пан Касай.

Міноборони сплатило за куртки утричі дорожче, ніж це вказано в документі з турецької сторони, з яким вантаж виїхав із Туреччини і проїхав інші митниці аж до кордону України.

Достовірність документа підтвердив голова ТСК з розслідування економічних злочинів Ярослав Железняк.

Або Ви йдете у відставку.

Спростуєте — я складу мандат одразу після ухвалення закону про відновлення публічного декларування статків чиновників, у тому числі воєнкомів та горе-закупівельників для армії (проти останнього виступаєте Ви особисто)».

Олександр Касай, племінник народного депутата від партії «Слуга Народу» Геннадія Касая, до лютого 2023 року був співзасновником компанії VEKTOR AVIA, яка за замовленням Міноборони постачала для ЗСУ куртки турецького виробництва, ціна на які зросла втричі в процесі транспортування до України, йдеться у розслідуванні Михайла Ткача для «УП». 

Геннадій Касай, Олександр Касай Фото: zasport.zp.ua, handballfast.com

В період здійснення закупівель курток турецького виробництва турецькою ж компанією VEKTOR AVIA (осінь-зима 2022 року) співзасновниками компанії були громадяни України Роман Плетньов і Олександр Касай, племінник народного депутата від партії «Слуга Народу» Геннадія Касая. В лютому 2023 року Олександр Касай вийшов зі складу співзасновників компанії.

Народний депутат, член комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Геннадій Касай заперечує свою причетність до корупційної схеми з закупівлею в Туреччині курток для ЗСУ. До обрання народним депутатом Геннадій Касай очолював спортивний комплекс АТ «Мотор Січ». Генеральний директор АТ «Мотор Січ» Вʼячслав Богуслаєв перебуває під вартою за підозрою у пособництві державі-агресору.

23 серпня 2023 року відбулося засідання антикорупційного комітету при Верховній Раді, присвячене корупційній закупівлі турецьких курток для ЗСУ. На ньому був присутній заступник міністра оборони України Денис Шарапов, бізнеспартнер керівника Офісу президента Андрія Єрмака.

Шарапов приніс на засідання зразок зимової куртки, поставленої компанією VEKTOR AVIA. Але члени комітету встановили, що куртка належить не до тієї поставки, щодо якої було виявлено невиправдане зростання ціни. Крім того, народний депутат Ярослав Железняк встановив, що експортні декларації, представлені представниками Міноборони, є підробними, розповів засновник проекту «Наші гроші» Юрій Ніколов у програмі «Питання національної безпеки». 

Міністерство оборони України сплатило компанії VEKTOR AVIA за поставки турецьких курток для ЗСУ 30 млн доларів США по стовідсотковій передоплаті. 

За даними Шарапова, Міноборони співпрацює з VEKTOR AVIA з 25.08.2022. 

У розслідуванні Юрія Ніколова і Віталія Кононученка від 10 серпня 2023 року йдеться про закуплену компанією VEKTOR AVIA партію в 4900 курток для ЗСУ, які в процесі транспортування перетворилися з літніх на зимові, а ціна зросла відповідно з 28 до 86 доларів США за куртку. 

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter