Список укриттів Херсона, ремонт окупантами мосту на Арабатці, нові лінії оброни на Запоріжчині та «бавовна», яка нищить кораблі РФ у Севастополі: огляд подій за тиждень

Новини
Згорілий ВДК «Мінськ» після ракетної атаки по Севморзаводу у Севастополі, 13.09.2023. Фото: російські тг-канали

Огляд найважливіших новин за тиждень, 11 – 17 вересня 2023 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.

Херсонська область

Більше року Наталія Хорольська з села Милове на Херсонщині чекає свого сина. Першою звісткою про її сина, 37-річного Володимира Хорольського, якого військові РФ викрали чотирнадцять місяців тому, ще під час окупації Милового, стало коротеньке повідомлення в одному з телеграм-каналів, де публікуються списки знайдених бранців росіян. З посиланням на іншого звільненого з полону там стверджується, що її сина утримують у виправній колонії №12 міста Каменськ-Шахтинський Ростовської області. Цю колонію називають концтабором для військовополонених і цивільних бранців росіян – через нелюдське ставлення і умови перебування в ній. Невідомо, наскільки можна довіряти інформації зі згадуваного телеграм-каналу. Але те, що її сина росіяни вважають військовополоненим, Наталії Хорольській також підтвердили представники Міжнародного комітету Червоного Хреста.

***

Президент України Володимир Зеленський 12 вересня своїми розпорядженнями змінив начальників Борозенської сільської і Високопільської селищної військових адміністрації  Бериславського району на Херсонщині.

***

Міська влада Херсону надала повний перелік сховищ та укриттів, де мешканці міста можуть перечекати російські обстріли. Також найближчі укриття й сховища можна знайти на інтерактивній мапі.

***

На Херсонщині російські окупанти вночі 14 вересня обстріляли з артилерії село Новодмитрівка Білозерської громади, внаслідок чого загинув 6-річний хлопчик. Крім того був поранений його 13-річний брат та ще троє людей.

***

Мешканець Щасливцево Рінат Аблякімов, якого вважали вбитим, і чіє тіло нібито було знайдене загорнутим у поліетилен у Сиваші, живий. Однак з’ясувалось, що Аблякімова викрали російські окупанти і утримуються в одній з катівень Генічеського району, обвинувачуючи його у «екстремізмі» за нібито участь в Громадянській блокаді Криму.

***

Теплодарський міський суд Одеської області виніс вирок 41-річній Юлії Черемісіній, першій заступниці гауляйтера Голої Пристані Скадовського району Херсонщини, героїні публікацій ЦЖР. Її визнано винною в колабораційній діяльності і заочно засуджено до 7 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління та місцевого самоврядування строком на 15 років, та з конфіскацією майна.

***

Анатолій Акименко, колишній гауляйтер села Коробки Каховської громади на Херсонщині втік до окупованого Криму і влаштувався на роботу спеціалістом у сфері нерухомості. Перед цим він встиг розграбувати сільський дитсадок, щоб було чимось облаштувати своє нове житло на півострові.

***

48-річна Ольга Самсонова, колишня вчителька англійської мови Каховської школи №6 Херсонської області в 2022 році співпрацювала з російськими окупантами. Це не завадило їй спокійно виїхати через підконтрольну українську територію до Європи. За словами її колег, Самсонова знайшла прихисток і влаштувалася на роботу в Норвегії.

***

Помер колишній голова Херсонської обласної державної адміністрації Геннадій Лагута.

***

Росіяни полагодили пошкоджений міст неподалік тимчасово окупованого Генічеська й відновили повноцінний автомобільний рух Арабатською стрілкою. Зокрема, демонтовано понтонну переправу, яку використовували більше місяця.

Арабатська стрілка, Промоїна, до та після демонтажу понтонної переправи Фото: супутник Sentinel-2, колаж: investigator.org.ua

***

Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив статус полоненого міського голови Херсона Ігоря Колихаєва, який знаходиться на території Росії.

***

Запорізька область

Уродженець Донецька  Ненич Олександр Миколайович став новим керівником захопленого Запорізького залізорудного комбінату, який окупанти внесли до російського  держреєстру з назвою «Днепрорудненский железорудный комбинат». У базі Миротворець є дані про Ненича як  бойовика НЗФ та члена «Союза добровольцев Донбасса».

***

Найближчим часом голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі планує провести переговори на високому рівні з Україною та РФ щодо обстановки на Запорізькій АЕС.

***

Мешканці прифронтових населених пунктів неподалік Токмака (Пологівський район) залишають домівки через активізацію бойових дій. Натомість в їхні будинки заселяються російські військові. На вулицях самого Токмаку з’являється все більше протитанкових їжаків та блокпостів.

***

Вже кілька тижнів мешканці окупованих територій Запорізької області відчувають нестачу пального. Вона стала настільки критичною, що проблему визнали навіть пропагандисти, які обвинувачують у створенні дефіциту власника мережі АЗС «ТЭС», скандального кримського бізнесмена Сергія Бейма, якому передали в управління захоплені окупантами АЗС на Запоріжчині.

Порожні вказівники на АЗС окупованої Запоріжчини, передані в управління фірмі «ТЭС» кримського колаборанта Сергія Бейма. Фото: пропагандист Володимир Рогов

***

Окупанти посилено будують у тилу щонайменше три нові лінії оборони. Переважна більшість свіжих укріплень з’явилися у Маріупольському та Бердянському районах впродовж серпня-вересня 2023 року.

Лінія оборони Пологи-Червоноселівка-Красна Поляна, 13.09.2023. Жовтий – старі фортифікації, білий – збудовані у серпні 2023 р. Фото: супутник Sentinel-2

***

Окупанти марно шукають претендентів на вакансії в незаконних судових органах на нових окупованих територіях. На ТОТ Запоріжчини не вистачає щонайменше півсотні суддів. Також є вакансії керівників та заступників в кількох «судах».

***

Британська розвідка вказує, що російські війська готуються до українського наступу на Токмак Запорізької області, встановлюють додаткові блокпости та протитанкові укріплення, а також копають нові окопи.

***

АР Крим та Севастополь

Глава компанії SpaceX Ілон Маск заявив, що не вважає себе зрадником після новини про обмеження роботи супутникового інтернету Starlink для українських військових поблизу Криму.

***

З кримських автозаправок зникло дизельне пальне. Найкрупніші мережі АЗС на окупованому півострові – ТЭС, ATAN, Grifon дизельного пального не пропонують. На табло навпроти «ДТ» суцільні нулі. Окупаційна «влада» обіцяє владнати ситуацію, але марно.

***

В окупованому  Криму та регіонах Росії створюють спеціальні урядові комісії, що займатимуться розвитком виробництва  безпілотників, під які планується щедре фінансування із федерального бюджету. Національний проект щодо створення фактично нової галузі промисловості стартує з початком 2024 року. Але черги на розпил у найближчі три роки 300 мільярдів рублів вже шикуються, а в комісії заводяться свої люди. У кримській робочій групі з розвитку БПЛА вже представлені розслідувана ЦЖР компанія «Робоавиа», яку зараз посилено розкручують у російських медіа, та «ділові» члени колись грізного ОЗУ «Сейлем», з якими дружить гауляйтер Аксенов.

***

Вночі 13 вересня 2023 року в результаті ракетної атаки по Севморзаводу в окупованому Севастополі пошкоджено два російські кораблі, які перебували на ремонті: великий десантний корабль «Минск» та підводний човен «Ростов-на-Дону» проєкту «Варшавянка». Для ідентифікації цілей, наведення та коригування вогню, а також розвідки на оперативній глибині залучили операторів сил спеціальних операцій. На човнах група підійшла до безпечного місця і дісталася берега завдяки підводним засобам. Розвідка Великої Британії оцінила наслідки удару ЗСУ по російських кораблях в окупованому Севастополі: на відновлення субмарини підуть роки, десантний корабель взагалі знищений.

Пожар на судоремонтном заводе после ракетной атаки в Севастополе, 13.09.2023 Фото: t.me/vchkogpu

***

14 вересня в окупованому Криму під час спільної операції військова контррозвідка СБУ та ВМС України знищили російський комплекс ППО «Тріумф» вартістю 1,2 млрд дол біля Євпаторії. По цілі відпрацювали безпілотники та крилаті ракети «Нептун». Це вже другий знищений такий комплекс на півострові.

***

Успішна ракетна атака військово-морської бази РФ в Севастополі є наслідком спецоперації Головного управління розвідки Міноборони України з повернення контролю над самопідйомними буровими установками на у західній частині Чорного моря. Вона матиме відчутні технічні наслідки для окупаційної армії. Про це в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар заявив Павло Лакійчук, керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ».

***

У мережі з’явилася фотографія малого ракетного корабля проєкту 1239 «Самум», який 14 вересня був успішно атакований надводним дроном-камікадзе Sea Baby.

Малий ракетний корабль проєкта 1239​ "Самум" після ураження

Малий ракетний корабль проєкта 1239​ «Самум» після ураження