ЗСУ атакує місця скупчення окупантів та їхньої техніки на Арабатській стрілці і суднобудівний завод «Залів» у Керчи, продаж квартири Зеленської у Криму: огляд подій за тиждень

Новини
База відпочинку «Аура» («Юний»).

Огляд найважливіших новин за тиждень, 30 жовтня – 5 листопада 2023 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.

Херсонська область

Вадим Поліщук, законно обраний голова громади Асканія-Нова Каховського району Херсонської області, добровільно склав свої повноваження. Разом із ним офіційно звільнилася секретар селищної ради Оксана Василишина. Обидва колишні чиновники співпрацюють з окупантами.

***

64-річний Сергій Зміївський, гауляйтер-утікач із села Раківка Бериславської громади на Херсонщині оселився в Росії та живе на пожертвування глядачів його YouTube-каналу. Він скаржиться на брак грошей, але каже, що працювати не звик і не збирається. Також Зміївський обурюється, що росіяни називають його трутнем.

***

Галина Єрмишко, заслужена журналістка України, яка торік 30 років очолювала районну газету «Слава праці» у Каланчаку Херсонської області, співпрацює з російськими загарбниками. Вона очолює створену ними газету «Каланчацький вісник» та працює головним спеціалістом пресслужби місцевої окупаційної адміністрації.

***

СБУ 31 жовтня заочно повідомила про підозру в викраденні та тортурах людей, серед яких є герої публікацій ЦЖР, участь у злочинній організації, посягання на територіальну цілісність і недоторканність України 26 поліцейським, які працювали, а деякі продовжують працювати в окупованій Новій. За скоєні ними злочини їм світить довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.

***

У створеній російськими окупантами катівні в будівлі районного відділу поліції в Новій Каховці «богоугодність» татуювань на тілі викрадених людей визначав місцевий «праведник», 57-річний Олександр Крамаренко. Саме його росіяни призначили відповідальним за наявність не «скрєпних» тату, яких бранців під страхом смерті примушували видаляти в антисанітарних умовах.

Олександр Крамаренко

***

Великоновосілківський районний суд Донецької області 26 жовтня ухвалив вирок 26-річному Ярославу Бєленіхіну з Макіївки. Він майже півтора року воював проти України на Херсонщині та рідній Донеччині, а після потрапляння в український полон у серпні 2023 року постав перед судом. За державну зраду він одержав 12 років позбавлення волі без конфіскації майна.

Ярослав Бєленіхін до потрапляння в полон, серпень 2023 року. Фото із соцмереж

 
***
 
У Бериславській громаді на Херсонщині перейменували 28 вулиць, які підпадають під дію Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізації топонімії». Таке розпорядження підписав начальник міської військової адміністрації Бериславської Олександр Алчієв.

***

62-річна Наталія Черевко, яка після аварії на Чорнобильській АЕС переселилася з Білорусі на Херсонщину і довгі роки очолювала будинок культури в Нижньосірогозькій громаді Генічеського району, стала гауляйтеркою села Вільне. Тепер вона організовує святкування «дня воссоєдінєнія» з Росією і мститься усім, хто допомагав їй свого часу облаштуватися в цьому селі.

***

СБУ повідомила про підозру мелітопольському підприємцю Ігорю Скоробогатько, який до повномасштабного вторгнення вкладав плитку на вулицях Мелітополя, а тепер виготовляє для агресора фортифікаційні споруди та ремонтує автошляхи.

***

Шевченківський районний суд м. Чернівці 30 жовтня виніс заочний вирок 62-річному Валерію Пацалай, фермеру з села Подове Новотроїцької громади Генічеського району Херсонщини. За співпрацю з ворогом він отримав 9 років позбавлення волі з конфіскацією частини майна. За даними ЦЖР, останнім часом Пацалай працював водієм у компанії полоненого міського голови Херсона Ігоря Колихаєва «Продексім», а зараз допомагає росіянам вивозити крадене зерно з Херсонщини.

***

У Чаплинці Каховського району на Херсонщині вдень 3 листопада знищено розташований в центрі селища окупаційний центр зайнятості. Враховуючи успішну «бавовну» цього дня на військовому аеродромі на околиці Чаплинки, найбільш правдоподібною є версія руйнування будівлі внаслідок падіння уламків збитих росіянами українських ракет.

Зруйнована будівля центру занятості у Чаплинці, 03.11.2023. Фото: скріншот відео окупаційного ТБ-каналу «Таврия»

***

Галицький районний суд м. Львова 2 листопада виніс заочний вирок 20-річному Андрію Лишенку, мешканцю Шахтарська Донецької області. За участь у військових діях на боці ворога на території Херсонщини він отримав 13 років позбавлення волі з конфіскацією всього особистого майна.

Андрій Лишенко. Фото з соцмереж

Андрій Лишенко. Фото з соцмереж

***

Центральний районний суд м. Миколаєва 1 листопада визнав винним у колабораційній діяльності 33-річного екс-поліцейського Івана Денисюка з Каховки. Саме він оголошував про початок роботи окупаційної «народной милиции» в своєму місті, а першим про його перехід на бік ворога повідомив журналіст ЦЖР Олег Батурін. Денисюка заочно засуджено на 14 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

***

Солом’янський районний суд м. Києва 18 жовтня виніс вирок 48-річному Руслану Безю, мешканцю Макіївки Донецької області. Після мобілізації до військ так званої «ДНР» він воював на боці окупантів у Херсонській і Запорізькій областях, а в квітні 2023 року потрапив у полон. Суд покарав його 15 роками позбавлення волі з конфіскацією всього майна.

Запорізька область

Запоріжжя та Запорізький район ухвалили після повномасштабного вторгнення 180 тисяч вимушено переміщених осіб із окупованих ворогом територій. Загалом у громадах області проживає 230 тисяч ВПО.

***

На тимчасово окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей російські загарбники затримують виплату зарплат своїм ставленикам та попереджають про її суттєве скорочення. На тлі цього в. о. глави окупаційного уряду Херсонщини Андрій Алексєєнко заборонив приймати на роботу нових «держслужбовців» до кінця цього року.

***

Створене окупантами «міносвіти та науки», за даними російської Єдиної інформаційної системи у сфері закупівель, є найбільшим закупником із ТОТ Запорізької області. Гарячі сніданки, продукти, теплова енергія – сотні мільйонів рублів із “федерального бюджету” Запорожщини йдуть на потреби цього міністерства. Але найбільше коштів – майже 600 мільйонів рублів із вересня по грудень 2023 року – «міносвіти» виділяє на закупівлю послуг охорони.

***
Російські пропагандисти у Запорізької області «засвітили» начальника окупаційного управління Державної інспекції безпеки дорожнього руху та його заступника (рос. ГИБДД). Керівники цього органу МВС РФ на тимчасово окупованій території України – підполковники поліції з Ростова-на-Дону та Брянська.

***

На окупованій частині Запорізької області росіяни міняють «урядовців». В жовтні 2023 року керівників змінили «Министерство имущественных и земельных отношений» та «Министерство финансов».

Андрєй Захаров і Ігнат Яремчук. Фото: yamalo-nenetskiy.roskazna.gov.ru і otkrytaya-vlast.ru

АР Крим та Севастополь

Квартиру дружини президента України, яку окупаційна влада Криму «націоналізувала» у травні цього року, 30 жовтня продали з аукціону. Пентхауз загальною площею 119,5 квадратних метрів в елітному житловому комплексі «Імператор» у селищі Лівадія на південному березі Криму поруч із відомим Лівадійським палацом купила мешканка Москви за 44,356 млн рублів (близько 480 тис. дол. за сучасним курсом).

***

Протягом години, ймовірно, ракетними ударами вражені місця розташування російських військових щонайменше у двох захоплених курортних закладах на Арабатській стрілці. Місцеві жителі повідомляють, що атака продовжується, над Арабатською стрілкою помічені безпілотники.

***

Російські окупанти визнали попадання ракет ЗСУ 1 листопада за штабом російського угруповання військ «Дніпро» на Арабатській Стрілці в Херсонській області. Командувати їм замість генерал-полковника Олега Макаревича нещодавно було призначено командувача ВДВ РФ генерал-полковника Михайла Тепллінського, який, як стверджують російські пропагандисти, внаслідок української атаки не постраждав.

***
 
Знищення систем протиповітряної оборони російської армії на мисі Тарханкут у північно-західній частині окупованого Криму є обов’язковою умовою для успішних атак пріоритетних цілей у глибині території півострова та у Севастополі. Про це в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар повідомив Павло Лакійчук, керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ».

***

Міжнародний арбітражний суд у Гаазі 2 листопада повністю задовольнив позов компанії ДТЕК проти Росії щодо захоплених активів у незаконно окупованому Криму. РФ зобов’язана виплатити українській компанії компенсацію в розмірі 267 млн доларів.

***

Журналісти «Схем» опублікували супутникові знімки пошкодженої інфраструктури керченського суднобудівного заводу «Залів» і малого ракетного корабля «Аскольд».