Верховна Рада «тихцем» прибрала із євроінтеграційного закону норму про конфіскацію майна особи, звинуваченої в корупції, яка пішла на угоду зі слідством. Зробили це за під час ухвалення закону про позбавлення державних нагород колаборантів, до якого внесли відповідне положення.
Про це повідомила у Facebook голова Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна з фракціїї «Слуга народу».
«Трохи неочікуваної зради щодо закону №4074-IX про позбавлення колаборантів державних нагород, проголосованого 20 листопада. Цим законом було вбито частину прийнятого 29 жовтня євроінтеграційного закону № 4033-IX щодо угод зі слідством для обвинувачених у корупції. Йдеться про статтю 77 Кримінального кодексу України, звідки законом про позбавлення нагород було викреслено норму про призначення додаткового покарання у вигляді конфіскації майна обвинуваченого в корупційному злочині, який йде на угоду зі слідством», – написала Радіна.
Таким чином, вказала вона, з 21 листопада антикорупційні органи не можуть конфісковувати майно в обвинуваченого в корупції, який уклав угоду зі слідством. Перевірити законопроєкт №11410 щодо того, чи не конфліктує він з уже підписаним президентом законом про угоду зі слідством, мав комітет ВРУ з питань правоохоронної діяльності.
Радіна запевнила, що зареєструє законопроєкт, який поверне у статтю 77 Кримінального кодексу України попередню редакцію з конфіскацією майна.
Своєю чергою голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін зазначив, що ця «важлива частина реформи угоди зі слідством проіснувала аж 20 днів». Він вказав, що це була одна з вимог ЄС для надання Україні 4 млрд євро.
«Проте, гроші отримано, і вже після цього українська влада тупо кинула європейців. Нагадаю, законопроєкт про позбавлення колаборантів держнагород вніс президент. Щоправда я не думаю, що саме він автор кидка європейців», – написав Шабунін.
Однак, вважає він, Зеленський несе політичну відповідальність за людей, які точно бачили цю проблему, проте спеціально лишили її в тексті закону.
«А можливо, я помиляюся і саме таке було заплановано від початку: заховати корупційний кидок в суспільно важливий законопроєкт (про позбавлення колаборантів держнагород). Якщо це кидок корумпантами в тому числі президента, то помилку депутати виправлять вже найближчим часом. А самих схемарів – покарають. Якщо ж все залишать як є – то це планувалося від початку і це був свідомий кидок Євросоюзу (без грошей якого ми програємо)», – додав голова правління ЦПК.
- 29 жовтня 2024 року Верховна Рада ухвалила закон №4033-IX про внесення змін до кримінального та кримінально-процесуального кодексів щодо умов угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень. Закон ввів нову статтю до ККУ, яка дозволяє підозрюваним у корупції у випадку співпраці зі слідством через викриття співучасників та відшкодування шкоди призначати менший строк ув’язнення ніж вимагає чинне законодавство. Крім того, стаття 77 ККУ була доповнена частиною 2, згідно якої при угоді зі слідством (в корупційних злочинах), може бути призначено в тому числі покарання у вигляді конфіскації майна.
- 20 листопада 2024 року Рада ухвалила закон №4074-IX, яким та сама ст. 77 ККУ викладена в новій редакції – без частини 2 про можливість конфіскації майна корупціонерів.