Після публікації Центр протидії корупції (ЦПК) Міністерство оборони звільнило з посади керівника держпідприємства “Спецтехноекпорт” Олексія Петрова.
Про це свідчать дані з державного реєстру.
“14 березня ми опублікували колонку на “Українській правді” про вже екскерівника “Спецтехноекпорту” Олексія Петрова.
Відповідно до даних реєстру, 24 березня був змінений керівник підприємства: Олексія Петрова замінили на т.в.о. – Олександра Федоришина. В Міноборони затягнули з рішенням про звільнення Петрова понад півроку при постійних скандалах із Спецтехноекпортом», — зазначила виконавча директорка ЦПК Дарʼя Каленюк.
За підрахунками ЦПК, «Спецтехноекпорт», більшого за керівництва Петрова, заборгував лише перед Агенцією оборонних закупівель і Міноборони – близько 25 млрд грн ( 12,2 млрд грн перед Міноборони та 13 млрд грн ( документ 1 , документ 2 ) заборгованості перед АОЗ). За ці кошти “Спецтехноекпорт” мав забезпечити поставки зброї на фронт.
У жовтні 2024 року журналіст “Української правди” Михайло Ткач викрив корупційну історію у “Спецтехноекпорті” . Підприємство, яке тоді перебувало в орбіті ГУР, переплачувало десятки мільйонів євро за озброєння, яке не постачалося вчасно. Тоді журналіст з’ясував, що втрати бюджету через завищену вартість боєприпасів лише за десятьма контрактами, укладеними ГУР зі “Спецтехноекпортом”, могли скласти понад 10 млрд грн.
Наступного дня після розслідування Кабмін офіційно перевів “Спецтехноекспорт” безпосередньо підпорядкування Міноборони, а міністерство – заявило про проведення аудиту підприємства. Протест Петрова на той час так і не звільнили з посади.
ЦПК раніше також очікує, що в лютому 2025 року Міноборони провело офіційний конкурс на посадовця “Спецтехноекспорту”. Проте міністерство не обрало жодного кандидата, аргументувавши це тим , що жоден з ними “не показав стратегічного бачення подальшого розвитку підприємства”.
Починаючи з 24 березня, згідно з реєстром, тимчасово виконуючи обов’язки директора “Спецтехноекспорту” став Олександр Федоришин. 30 березня 2025 року він подав відповідну декларацію у звʼязку з призначенням.
Раніше Федоришин працював у Фонді державного майна України (ФДМУ). За часів керівництва у ФДМУ Умєрова Федоришин займав посаду його заступника. А після того, як Умєров перейшов до Міноборони — певний час виконував обовʼязки керівника ФДМУ.
Проте лишається ймовірність, що Олексію Петрову лише замінили посаду у “Спецтеноекспорті” на нижчу, а не повністю звільнили його.
Так, 31 березня 2025 року Петров подав щорічну декларацію, де вказує, що він обіймає посаду першого заступника директора “Спецтехноекпорту”.
Враховуючи це, ЦПК звернувся до Міноборони з проханням оприлюднити результати аудиту “Спецтеноекспорту” та повідомити, чи займає Олексій Петров надалі будь-яку посаду на підприємстві.
- Умєров звільняє чотирьох своїх заступників та «реформує» систему оборонних закупівель