НАБУ повідомила про підозру фігурантам справи про «яйця по 17 грн» для Міноборони

Корупція
Фото: nabu.gov.ua

НАБУ повідомило про підозри фігурантам справи про «яйця по 17 грн» та схеми закупівлі Міноборони закупівлі продуктів харчування для ЗСУ що призвело до розкрадання понад 733 млн грн та замах на розтрату 788 млн грн. Бюро опублікувало записи розмов фігурантів.

Про це повідомляє Національне антикорупційне бюро України.

«НАБУ і САП викрили схему розкрадання державних коштів під час закупівлі Міністерством оборони України продуктів харчування для Збройних Сил України в умовах повномасштабного вторгнення РФ», – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, підозру повідомили: колишньому керівнику Департаменту Міноборони України; власниці пов’язаних компаній-постачальниць; двом керівникам компаній-постачальниць; фізичній особі.

Справу кваліфікували за ч.5 ст.191 (розтрата), ч.2 ст.15 ч.5 ст. 191 (замах на розтрату), ч.3 ст.209 (легалізація) КК України. За даними слідства, протягом 2022 та 2023 років армію забезпечували продуктами за допомогою закупівлі так званих комплектів продуктів. Таким чином, можна було замовляти харчування за затвердженим раніше каталогом, де містилося 409 найменувань. Щоправда, найбільш вживані продукти, такі як м’ясо, овочі, крупи, вода, становили всього-на-всього 10% від асортименту такого каталогу. А інші найменування, наприклад, спеції, желатин чи ягід замовлялися вкрай рідко, а то й зовсім ніколи.

«Ціна комплекту формувалася з урахуванням усіх найменувань каталогу та становила їхню середню вартість. Це дозволяло постачальникам маніпулювати цінами: завищувати їх на ходові продукти та занижувати на маловживані або ті, які не можна замовляти через сезонність постачання (черешня або абрикоси взимку)», – додали в НАБУ.

На перший погляд, могло здатися, що порушень під час таких закупівель не було, та й ціна комплекту лишалася незмінною. Щоправда, картопля, яку Міноборони замовляло тисячами тонн, реалізовувалася втричі дорожче, а сезонні ягоди та фрукти, які майже не постачалися, коштували дуже дешево.

У НАБУ зазначили, що упродовж серпня-грудня 2022 року дві компанії-постачальниці, які контролювала одна власниця, незаконно отримали надприбутки на суму понад 733 мільйонів гривень. Це підтвердили висновки комплексної товарознавчої та економічної експертизи.

«Частину цих коштів надалі вивели під виглядом виплати дивідендів та надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям», – зазначили у відомстві.

У НАБУ припустили, що ці гроші могла використати власниця компанії для придбання готелів та іншої нерухомості в Хорватії. Вказано, що вчиненню злочину сприяв посадовець Міноборони, який під час підписання договорів «не помічав» цінових аномалій у каталозі.

Після початку досудового розслідування у січні 2023 року та поширення у медіа відповідної інформації, зокрема щодо закупівлі яєць по 17 грн за штуку, співучасники оборудки зменшили ціни на 11 найбільш затребуваних продуктів.

«Це запобігло розкраданню бюджетних коштів на суму 788 мільйонів гривень. Після внесення НАБУ і САП пропозицій щодо усунення причин та умов продуктової оборудки, Міноборони вжило відповідних заходів: порядок закупівлі наразі змінився, запроваджено окремі пілотні проєкти», – додали в НАБУ.

За інформацією джерел видання ZN.UA, у справі фігурують постачальниця продуктів харчування Тетяна Глиняна, низка керівників підприємств, ексначальник департаменту Міноборони із речового забезпечення ЗСУ Богдан Хмельницький. Крім того, як зазначив співрозмовник ZN.UA, за ланцюжком НАБУ вивчає роль колишнього заступника міністра оборони В’ячеслава Шаповалов та колишнього міністра оборони Олексія Резнікова.

Нагадаємо:

  • Міноборони України підписало договір на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, які дислоковані у тилових регіонах, на загальну суму 13,16 млрд грн. Контракт укладений із ТОВ «Актив компані» зі статутним капіталом у тисячу гривень та всіма ознаками фірми-«прокладки». При цьому ціни на найбільш ходові харчі у межах угоди виявилися завищеними у 2-3 рази порівняно з роздрібними цінами у магазинах Києва, пише журналіст та засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов у матеріалі для видання ZN.UA «Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя».
  • Договір з «Актив компані» від імені Міноборони підписав Богдан Хмельницький – директор департаменту держзакупівель, у якого влітку проводили обшуки у справі щодо розкрадань на поставках амуніції для військових.
  • Автор розслідування про корупційні закупівлі харчів для Міноборони, засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов розповів, як кілька тижнів намагався достукатися до чиновників у високих кабінетах, після чого вирішив оприлюднити документи публічно.