ВАКС не відсторонив Чернишова від посади віцепремʼєра – міністра нацєдності, за нього внесли заставу (обновлено)

Корупція
Олексій Чернишов (в центрі) у залі Вищого антикорупційного суду, 02.07.2025. Фото: Суспільне Новини/Анна Железняк

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) 2 липня відмовив в задоволенні клопотання НАБУ та САП щодо відсторонення від посади віцепрем’єра – міністра національної єдності Олексія Чернишова, підозрюваного в зловживанні службовим становищем та одержанні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, коли він обіймав посаду міністра розвитку громад та територій. За нього внесли визначену ВАКС заставу у сумі 120 млн грн.

Про це повідомляє агентство «Інтерфакс-Україна».

У вівторок, 1 липня, ВАКС почав розгляд клопотання Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про відсторонення Чернишова від займаної посади. Зокрема, обвинувачення просило ВАКС відсторонити Чернишова від посади на 2 місяці. В той же час, захист просив повністю відмовити в задоволенні даного клопотання. Зокрема, захист посилався на лист премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, в якому той заявляє, що відсторонення Чернишова від посади негативно вплине на роботу уряду і Міністерства національної єдності. В той же час, суддя зробив захисту зауваження в тиску через вищезгаданий лист премʼєра. Після заслуховування сторін суддя повідомив, що оголошення рішення відбудеться на наступний день і пішов до дорадчої кімнати.

27 червня ВАКС обрав Чернишову запобіжний захід у вигляді застави в 120 млн грн, задовільнивши клопотання частково, зокрема, відмовивши у носінні електронного засобу контролю (браслету). За рішенням суду, на підозрюваного покладені такі обов’язки: прибувати за кожним викликом детектива, прокурора або суду, повідомляти про зміну свого місця проживання та місця роботи, не відлучатися з території України без дозволу слідчого, прокурору або суду. Термін дії покладених на Чернишова обов’язків – 2 місяці, тобто, до 27 серпня 2025 року.

Під час засідання по обранню запобіжного заходу Чернишов заявив, що тікати він нікуди не планує і буде співпрацювати зі слідством. Пізніше він заявив, що не планує самостійно подавати у відставку.

1 липня адвокати Чернишова заявили, що уже подали апеляційну скаргу на рішення суду щодо обрання запобіжного заходу у вигляді застави в 120 млн грн.

Після засідання суду Олексій Чернишов заявив журналістам, що планує виконати рішення суду щодо запобіжного заходу у вигляді застави в 120 млн грн.

«Застава є великим викликом для мене, це величезна сума. Мої особисті рахунки, а також рахунки родини заблоковані, і я не можу їх використовувати для внесення застави… Я збираю кошти, збираю можливості, знаходжуся в цьому процесі. Але я планую виконувати ті рішення суду, які прийняті, вони для мене є обовʼязковими, я слухняно буду виконувати все те, що вирішить суд», – сказав Чернишов, відповідаючи на запитання, чи має він намір вносити заставу у вигляді запобіжного заходу, так як термін спливає в серед, 2 липня.

Адвокати віцепремʼєра також зазначили, що подана ними апеляція на рішення ВАКС щодо запобіжного заходу у вигляді 120 млн грн не звільняє їх клієнта від обовʼязку продовж пʼяти днів внести заставу.

Згодом у Вищому антикорупційному суді повідомили агентству Інтерфакс-Україна, що за Олексія Чернишова внесено заставу в повному обсязі згідно з рішенням ВАКС.

Як з’ясували журналісти програми «Схеми», заставу за Олексія Чернишова внесли частинами у різні дні:

– його дружина (спочатку 10 мільйонів гривень, а згодом ще 2668 гривень)
– приватна фірма, яка була створена в квітні цього року і торгує деталями для автомобілів (66 мільйонів гривень)
– менеджерка групи компаній DIM, співвласниками якої є забудовник Олександр Насіковський і, відповідно до даних у ЗМІ, бізнесмен та інвестор Максим Кріппа (44 мільйони гривень)

У коментарі «Схемам» Насіковський повідомив, що про внесення застави співробітницею йому «невідомо» і що від імені компанії її на це «ніхто не уповноважував».

Нагадаємо: