СБУ спільно з Офісом генпрокурора, Державним бюро розслідувань, Нацполіцією та Бюро економічної безпеки викрили злочинні схеми на митниці у чотирьох областях України. Під час масштабної спецоперації на хабарі затримано заступника директора департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби у Києві.
Про це повідомила Служба безпеки України.
Правоохоронці не уточнили імені на прізвища високопосадовця, проте за даними журналіста Євгена Плінського йде мова про Володимира Майструка.
За матеріалами справи, затриманий чиновник організував схему «заробітку» на ухилянтах та іноземних мігрантах.
Зокрема задокументовано, як посадовець за гроші оформлював ухилянтів «публічними дипломатами» у столичне громадське об’єднання, яке працює від імені відомої міжнародної організації.
Також його підозрюють в отриманні хабарів від нелегальних мігрантів з Близького Сходу, які планували виїхати до Євросоюзу. Він обіцяв нелегалам сприяння в уникненні депортації та безперешкодному виїзді до ЄС.
Як уточнив генеральний прокурор України Руслан Кравченко, посадовець департаменту митної служби налагодив видачу псевдопосвідчень ОБСЄ за 6800 доларів за одну штуку. Для цього він залучив до незаконної схеми групу осіб ГО «Міжнародна дипломатична місія «Організація Безпеки Спільноти Європи».
«Ці «посвідчення» надавали змогу уникнути мобілізації. Сама громадська організація – «Міжнародна дипломатична місія «Організація Безпеки Спільноти Європи», – була умисно створена, як псевдокопія спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. Подібним до реальної ОБСЄ було все: назва, сайт і голограма», – розповів Кравченко.
Він додав, що посадовця затримано під час отримання 6800 доларів за чергове посвідчення.
За словами Євгена Плінського, ГО «Міжнародна дипломатична місія «ОБСЄ» має медведчуківський шлейф. Журналіст розповів, що клієнти Майструка показували ці куплені посвідчення на блокпостах, ТЦК чи поліцейським, «і питання одразу відпадали, бо ті думали, що мають справу зі справжніми дипломатами».
В СБУ також розповіли, що наразі посадовцю та посереднику готуються підозри одразу за трьома статтями Кримінального кодексу України.
Крім цього, як повідомили в спецслужбі, під час спецоперації ліквідовано ще пʼять оборудок на митницях у різних регіонах України.
«В Одесі викрито чотирьох посадовців управління боротьби з контрабандою місцевої митниці, які вимагали гроші з підприємців за нестворення штучних перешкод під час вивезення товарів з України. Також у регіоні проведено обшуки у посадовців одного з митних постів, які брали хабарі за митне оформлення продукції без сплати митних платежів», – йдеться у повідомленні.
Крім того, на Волині викрито посадовців регіональної митниці, які оформлювали безмитний імпорт іноземних авто та завдали збитків держбюджету на щонайменше 2,7 млн грн. А у Чернівецькій області викрито посадових осіб митниці, які сприяли вивезення до ЄС понад 250 ящиків цигарок на загальну суму 11 млн грн.
За фактами. викритими у Києві та трьох областях тривають розслідування за такими статтями Кримінального кодексу України:
ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період);
ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою);
ст. 369-2 (зловживання впливом);
ч. 3 ст. 201-3 (контрабанда товарів);
ст. 190 (шахрайство);
ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем).
За цими статтями фігурантам загрожує до 12 років тюрми з конфіскацією майна.