Таміла Ташева: Законопроєкт про військові адміністрації в Криму заблокований депутатами однієї з парламентських фракцій

Крим
Таміла Ташева, постійна представниця президента України в АР Крим Фото: facebook.com/ppu.gov.ua

Включення до порядку денного Верховної Ради законопроєкту про відновлення публічної влади в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (№11064), який після деокупації півострова дозволить створити військову адміністрацію республіканського рівня на час переходного періоду, блокують депутати однієї з парламентських фракцій.

Про це в інтервʼю Центру журналістських розслідувань повідомила Таміла Ташева, постійна представниця президента України в АРК.

Вона повідомила, що законопроєкт був схвалений Комітетом ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки, і висловила сподівання, що найближчим часом документ все ж буде винесений у сесійну залу. 

«На жаль, деякі народні депутати, я не буду називати конкретні фракції, вирішили, що перед урядовим самітом (Кримської платформи – ред.) ми цього робити не будемо і фактично блокували включення цього законопроекту у порядок денний Верховної Ради під час узгоджувальної наради. Мені прикро це говорити… Я впевнена, що народні депутати цієї конкретної фракції не будуть голосувати. Думаю, люди, які слідкували за процесами з 2014 і до 2019 року, бачили блокування певних процесів, в тому числі прийняття стратегічних документів щодо Криму, розуміють, про кого йде мова», – заявила Таміла Ташева.

Вона пояснила, що законопроєкт вносить зміни до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», які дозволять після деокупації Криму створити військову адміністрацію республіканського рівня. Адже наразі у правовому полі немає такого виду військової адміністрації – лише обласні.

«Фактично в нас Рада міністрів Криму і Верховна Рада Криму припинили свої повноваження в 2014 році. І тому органу управління для цієї території в перехідний період наразі немає. Але ми розуміємо, що коли ми звільнимо територію півострова, нам потрібен буде певний орган управління, який буде координувати роботу військових адміністрацій районного рівня і тих військових адміністрацій, які будуть створені на базі територіальних громад», – пояснила Таміла Ташева.

Вона вказала, що наразі не йдеться про створення самої республіканської військової адміністрації чи призначення її очільника. Мета законодавців – створити законодавчу базу, щоб швидко відновити публічну владу у Криму одразу ж після його деокупації.

«Треба розуміти, коли ми будемо готові заходити на територію півострова, буде дуже багато роботи, пов’язаної з безпековими факторами, з правоохоронними органами. Щоб народним депутатам не довелось швидко на колінці писати законопроект, щоб не упустити важливі речі, ми здійснюємо таку підготовчу роботу зараз. Щоб на момент входження в Крим президент України своїм рішенням міг це швидко зробити», – пояснила представниця президента в АРК.

Повний текст інтерв’ю Таміли Ташевої читайте за посиланням.

Нагадаємо:

  • 1 березня 2024 року Кабмін України схвалив законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо особливостей відновлення публічної влади в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі», який передбачає створення правових передумов для відновлення та забезпечення стабільного функціонування органів державної влади після деокупації Криму.
  • За інформацією Мінреінтеграції, документ створить умови для повноцінної інтеграції Криму в систему публічного урядування України після деокупації півострова. У разі його схвалення парламентом буде створена можливість під час дії воєнного стану утворити Військову адміністрацію АРК та військові адміністрації населених пунктів, визначити порядок призначення до них посадових осіб.
  • Законопроєктом також передбачено встановити дату (з 27 лютого 2014 року) припинення повноважень органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб та державних службовців державних органів, які не були переміщені з ТОТ АР Крим.
  • 2 вересня 2024 року Комітет ВРУ з питань нацбезпеки схвалив законопроєкт до першого читання. Ухвалення закону також підтримали правозахисні організації.