У Києві відкрили Меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Крим
Президент Володимир Зеленський та національний лідер кримських татар Мустафа Джемілєв на відкритті Меморіалу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, Київ, 11.09.2024 Фото: president.gov.ua

У Києві 11 вересня відкрили Меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цю подію приурочили до четвертого саміту Кримської платформи, який цього дня відбувається в столиці України.

Участь в урочистій церемонії взяли президент України Володимиро Зеленський і перша леді Олена Зеленська, повідомляє Офіс глави держави.

Разом із ними пам’ять кримських татар ушанували президент Литви Гітанас Наусєда, прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович, прем’єр-міністр Латвії Евіка Сіліня, голова Сенату парламенту Чехії Мілош Вистрчіл, голова парламенту Молдови Ігор Гросу, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, урядовці, посли, військові, представники кримськотатарського народу та громадськості.

Глава держави зазначив, що всі вони зібралися разом, щоб увічнити пам’ять про одну з найстрашніших трагедій в історії України та кримськотатарського народу – геноцид і депортацію, вчинені радянською владою, зокрема чекістами, у 1944 році.

Меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу відкрили в межах четвертого саміту Кримської платформи.

Президент наголосив: дуже символічно, що саме на цьому місці сьогодні з’явився український національний меморіал. Адже раніше тут протягом пів століття стояв пам’ятник чекістам. Його демонтували кілька років тому.

«Сьогодні на цьому місці ми відкриваємо меморіал на честь ушанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, геноциду кримських татар. І як символ того, що тирани й диктатори неодмінно програють. Ми відкриваємо меморіал у той час, коли історія знову повторюється, коли Крим знову став полем бою за свободу, за гідність і за право жити – жити на своїй землі», – сказав Зеленський.

Він зазначив, що колись такий меморіал обов’язково з’явиться в українському, вільному Криму.

«Крим – це не просто територія. Це частина нашої душі, це земля, де наші люди жили в мирі, жили в гармонії зі своєю культурою, зі своєю мовою, зі своїми традиціями. Ми не просто боремося за повернення Криму – ми боремося за відновлення справедливості, за можливість для кожного кримчанина повернутися додому, у свій дім, у свій Крим, вільний від Росії та страху», – наголосив президент.

Він також зауважив, що план Формули миру – це й план повернення Криму, відновлення прав кримськотатарського народу, українців та всіх, хто живе на цій землі.

Як повідомляє Суспільне Крим, Зеленський також назвав відкритий сьогодні меморіал символом «нашої єдності і рішучості відновити справедливість». «Він нагадує нам про три трагічні етапи в історії кримськотатарського народу: анексію Криму Російською імперією у 1783 році, депортація у 1944 році та окупація у 2014-му», – наголосив він.

В свою чергу Мустафа Джемілєв заявив, що ці три події мали катастрофічні наслідки для Криму і особливо для його корінного народу.

«По-перше, це окупація Криму в 1783 році. Внаслідок якої відбулося знищення та розграбування всіх культурних цінностей Кримського ханства, спалення бібліотек та архів, вбивство національної еліти, примус до масової еміграції кримських татар та заселення його росіянами. За кілька років такої окупації корінний народ Криму став на своїй батьківщині національною меншиною», – повідомив він.

Водночас він зазначив, що протягом двох років після тотальної депортації 1944 року і геноцид кримських татар, що також росіяни називали «спецоперацією НКВС», загинули щонайменше 45% всіх кримських татар.

«У Криму були знищені всі залишки культурної спадщини кримськотатарського народу, перейменовані всі географічні назви, знищено все, що нагадувало про кримських татар. Цілком очевидно, що ставилось за мету повністю знищити цей народ та стерти про нього пам’ять», – сказав лідер кримськотатарського народу.

Третя трагічна подія для кримських татар, якій присвячений цей меморіал – це окупація Криму Росією 2014 року.

«І знову репресії, викрадення та вбивства людей, тисячі обшуків, арештів, тортури у в’язницях, примус людей воювати проти своєї ж країни, витіснення корінного народу своєї батьківщини і знову масове заселення Криму громадянами Росії. Тобто в тій країні, яка зараз називається Російська Федерація, змінюються керівники, система управління, але її мерзенна сутність залишається по сей день», – зауважив Джемілєв.