За процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим та м.Севастополя повідомлено про підозру головній редакторці окупаційного медіахолдингу АНТ «Телерадіокомпанія «Крим». За інформацією Центру журналістських розслідувань, у колабораціонізмі та виправдовуванні збройної агресії РФ підозрюється Дарина Сафонова. Про неї та інших керівників медіахолдингу ЦЖР розповідав у своєму розслідуванні. У грудні 2022 року за матеріалами розслідування ЦЖР прокуратура АРК відкрила кримінальне провадження.
Дарина Сафонова, колишнє прізвище Кошеленко, на початку нульових приїхала у Крим із Росії разом з майбутнім чоловіком — Олександром Сафоновим. За деякими даними, аби отримати українське громадянство взяла фіктивний шлюб із телеоператором-кримчанином. Разом із Сафоновим Кошеленко знімала сюжети для українських і російських телеканалів. На момент окупації Криму вони були кореспондентами телеканалу «Україна», а Олександр підробляв ще й на ДТРК «Крим».
Дарина Сафонова — учасниця корупційного скандалу: у лютому 2014 року підприємство «Республіканський інформаційний центр «Крим» заплатило її компанії 217,5 тисяч гривень за 30-секундний іміджевий ролик про Судак до 1800-річчя міста.
Сафонова обіймає посаду редакторки ТРК «Крим», підвідомчої окупаційному “Міністерству внутрішньої політики, інформації і зв’язку Республіки Крим”, з 2019 року. До складу холдингу входять 16 проросійських медіа.
В прокуратурі АРК повідомили, що аби впливати на мешканців півострова, підозрювана також використовує свій аккаунт в соціальних мережах, де розповсюджує матеріали, спрямовані на підтримку ворога та виправдовує тимчасову окупацію частини території України.
“Окрім того, у 2022 році підозрювана взяла участь у пропагандистській передачі на ТРК «Крим», присвяченій початку трансляції російських медіа на території тимчасово окупованої частини Херсонщини, де висловлювалась на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації”, – повідомили в прокуратурі.
Дарині Сафоновій повідомлено про підозру у колабораційній діяльності (ч. 6 ст. 111-1 КК України) та виправдовуванні тимчасової окупації частини території України, вчинене з використанням медіа (ч. 3 ст. 436-2 КК України). Санкції стаей передбачають покарання до 12 років позбавлення волі з позбавленням права займатися певною діяльністю до 15 років та з конфіскацією майна.
Нагадаємо:
- Прокуратура АРК та міста Севастополя скерувала до суду справу кориспондентки та ведучої пропагандистського телеканалу у Криму «Миллєт» Айше Шулакової. В авторській програмі підозрювана публічно підтримує незаконні дії окупантів. Зокрема, щодо повномасштабного вторгнення РФ на територію України, представляючи збройну агресію як «благородну» та «оборонну».
- Вадима Первих, генерального директора медіахолдингу «Телерадиокомпания Крым» – найбільшого «кремлівського рупора» на окупованому півострові, засуджено на 12 років позбавлення волі.
- У грудні 2022 року в Єдиний реєстр досудових розслідувань внесені дані щодо діяльності шістьох керівників і кореспондентів ТРК «Крым 24», що фінансується окупаційним урядом Криму. Провадження відкрито за статтею ст.436-2 Кримінального кодексу України – пропаганда війни. У ньому фігурують шість кримських пропагандистів – фігурантів розслідувань ЦЖР. Зокрема генеральний продюсер і радник «глави Криму» Олег Крючков, головна редакторка телеканалу «Крым24» Дарина Сафонова, а також кореспонденти Маргаріта Сємєнюк, Дмитро Кокшаров і Юрій Авдєєв. Усі вони, за винятком росіянки Сємєнюк, яка приїхала до Криму із Югри, є громадянами України.