Міністерство національного єднання, утворене шляхом реорганізації Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій, повинне формувати та реалізувати державну політику з питань тимчасово окупованих територій і захисту прав людей, які на них проживають, ВПО і громадян України, які вимушено виїхали за кордон.
Про це в інтервʼю Центру журналістських розслідувань заявила Ольга Скрипник, координаторка Кримської правозахисної групи.
«Напевно, уряд шукає якісь ефективні шляхи управління, але нам дуже важливо, щоб в цьому всьому не загубилися питання людей, які залишаються на окупованих територіях і які постраждали від збройної агресії. Це зараз дуже ризиковано, щоб на фоні останніх змін ми не були позбавлені міністерства, яке дійсно буде опікуватися людьми на окупованих територіях» – наголосила Ольга Скрипник.
На її думку, «конвеєр нових рішень» поки лише ускладнює процес, який і до того був непростим. Правозахисники вимагають від уряду чіткого розподілу повноважень у сфері захисту постраждалих внаслідок війни. Наприклад, неясно, яке відомство тепер має допомагати ВПО оформлювати пенсії на підконтрольній території України, із яким досі виникають складнощі. Також неясно, як функціонуватиме комісія щодо встановлення факту позбавлення волі внаслідок збройної агресії. Висновки цієї комісії дають право на отримання постраждалими 100 тисяч гривень одноразової щорічної допомоги. Через затримки з боку казначейства, свої виплати люди вимушені очікувати більше шести місяців.
«Зараз зʼявилась нова проблема – де тепер буде ця комісія? Тепер немає Міністерства реінтеграції ТОТ, на базі якого і була створена ця комісія. Відповідно, має бути рішення про створення цієї комісії на базі іншого міністерства. Тоді якого? Ми так і не можемо отримати цю інформацію… Сьогодні я – членкиня комісії і я не знаю, як далі комісія буде працювати» – заявила правозахисниця.
Вона також повідомила, що законодавці так і не вирішили проблему підходів до розслідування і притягнення до відповідальності за колабораційну діяльність: «У нас досі переслідуються люди, які обʼєктивно вели не ту діяльність, за яку треба кримінально карати. Наше законодавство досі потребує змін, які б чітко визначили: які види діяльності, особливо так званої економічної, вважаються злочином і мають бути криміналізовані, а які можна віднести більше до процесів люстраційного характеру».
Читайте повну версію інтерв’ю: Ольга Скрипник: Війна виявила страшну кризу ООН, ОБСЄ, Комітету Червоного хреста