У Чорному морі в районі мису Тарханкут біля західного узбережжя окупованого Криму 31 грудня під час бою морський дрон Magura V5, оснащений ракетним озброєнням, знищив російський гелікоптер Мі-8 та завдав вогневого ураження другому, який все ж зміг дістатись аеродрому базування.
Про це повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони України.
Як зазначається, 31 грудня 2024 року воїни спецпідрозділу ГУР МО України «Group 13» вперше в історії уразили повітряну ціль за допомогою ударного морського дрона Magura V5, оснащеного ракетним озброєнням.
«Під час бою у Чорному морі в районі мису Тарханкут тимчасово окупованого Криму внаслідок застосування ракет Р-73 SeeDragon знищено російський гелікоптер Мі-8. Ще один такий же ворожий вертоліт зазнав вогневого ураження та зміг дістатись аеродрому базування», – йдеться у повідомленні.
ГУР МОУ також опублікувало відео бою зняте камерою морського дрона. На ньому видно, як російські гелікоптери Мі-8 обстрілюють дрон з кулеметів, однак оператор майстерно виводить дрон з під обстрілу, а потім захоплює гелікоптери у приціл та запускає по ним ракети. Мі-8 намагаються ухилитись від ракет, відстрілюючи теплові пастки. Однак ракета влучає в один з гелікоптерів, і він падає у море, другий після влучання продовжує політ.
Як пише портал Мілітарний, оснащені ракетами Р-73 ударні морські дрони Magura вже використовувалися під час бойових операцій на Чорному морі, і це стало серйозним фактором страху й ризику для російської авіації. Найімовірніше, наведення ракети відбувається шляхом запуску головки самонаведення ракети, яка самостійно шукає і фіксує ціль.
Авіаційна ракета класу «повітря-повітря» Р-73 ближнього радіуса дії завдяки своїм особливостям може запускатися з наземних та морських платформ. Для її наведення не потрібний радар або інші системи, адже вона оснащена власною тепловою головкою самонаведення.
Ракета виконана за аеродинамічною схемою «качка», її оперення складається з елеронів, дестабілізаторів та датчиків аеродинамічних кутів. В рух ракету приводить твердопаливний двигун, активне маневрування забезпечується інтерцепторами системи газодинамічного управління. Р-73 може уражати цілі на висоті від 5 метрів до 20 кілометрів, бойова частина має масу 7,4 кілограма й оснащена радіопідривачем.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter