Зеленський підписав закон, яким перейменовані назви судів в Криму та Севастополі

Крим
Президент України Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський підписав закон про перейменування 103 місцевих загальних судів в Україні, зокрема, на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Документ змінює назву низки судів, які досі носили імена, пов’язані з радянським тоталітарним режимом.

Про це повідомляє представництво президента України в Автономній Республіці Крим.

Законопроєкт №12351 був поданий до Верховної Ради України 23 грудня 2024 року та ухвалений парламентом 26 лютого 2025 року.

«Цей крок є важливим етапом у процесі деколонізації публічного простору України, що особливо актуально для тимчасово окупованих територій», – зазначили у представництві.

В Криму змінять назву шести районних судів:

  • Кіровський районний суд АРК на Іслямтерецький районний суд АРК;
  • Красногвардійський районний суд АРК на Курманський районний суд АРК;
  • Красноперекопський міськрайонний суд АРК на Перекопський міськрайонний суд АРК;
  • Ленінський районний суд АРК на Єдикуйський районний суд АРК;
  • Первомайський районний суд АРК на Джурчанський районний суд АРК;
  • Совєтський районний суд АРК на Ічкінський районний суд АРК.

Нові назви судів відповідають назвам декомунізованих районів Криму, затвердженим Україною у 2016 році. При цьому, адміністративно-територіальний устрій АРК був змінений відповідно до постанови ВРУ від 2020 року, що набрала чинності у 2023 році. Згідно з цими змінами, більшість вищезгаданих районів вже не існує за українським законодавством. Таким чином, після деокупації Криму чинними залишаться лише два з перейменованих районних судів у межах нового адміністративно-територіального устрою – Перекопський та Курманський районні суди. Оскільки саме ці райони збереглися у новому адміністративно-територіальному поділі АРК, затвердженому в 2020 році.

У місті Севастополі змінять назву три районні суди:

  • Ленінський районний суд міста Севастополя на Центральний районний суд міста Севастополя;
  • Нахімовський районний суд міста Севастополя на Корабельний районний суд міста Севастополя (спочатку запропоновано назву Північний районний суд міста Севастополя, однак згодом враховано зауваження щодо його розташування на Корабельній стороні);
  • Гагарінський районний суд міста Севастополя на Західний районний суд міста Севастополя.

Стосовно міста Севастополя, то декомунізація назв його районів наразі не проводилася на законодавчому рівні, тому чинні назви залишаються незмінними. Перейменування судів частково відображає історичні назви або географічне розташування районів. Зокрема, Ленінський район колись дійсно мав назву Центральний, а Нахімовський район мав назву Північний і був об’єднаний з Корабельним районом. Назва «Західний» для суду Гагарінського району не має історичного підґрунтя, адже район з’явився одразу з сьогоднішньою назвою.

У представництві також звернули увагу, що указом президента №449/2017 «Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів» від 29 грудня 2017 року, районні суди міста Севастополя ліквідовано та створено Окружний суд міста Севастополя. Проте, районні суди міста фактично не ліквідовані, але вони й не здійснюють правосуддя.

Закон набирає чинності через 30 днів з дня його офіційного опублікування.

Нагадаємо:

  • 17 липня 2020 року Верховна Рада в рамках реформи субрегіонального рівня адміністративно-територіального устрою України ліквідувала 490 наявних районів та створила замість них 136 укрупнених районів. Зокрема в Криму після деокупації має бути створено 10 замість 14 нинішніх районів.
  • 4 вересня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про зміну адміністративно-територіального устрою Автономної Республіки Крим, який передбачає введення в дію рішень, прийнятих парламентом у 2016 та 2020 роках щодо декомунізації назв населених пунктів та запровадження нового районного поділу автономії.