Окупанти використовують «націоналізацію» об’єктів права власності як інструмент тиску на нелояльних мешканців Криму – КримSOS

Крим
Фото: РИА Новости, Александр Полегенько

У Криму російські окупанти в Криму використовують незаконну «націоналізацію» об’єктів приватної власності одним із методів тиску на «нелояльних мешканців» півострова. Загалом, з 2022 року окупаційна адміністрація «націоналізувала» близько 3,5 тисячі об’єктів власності, з яких 1,2 тисячі – у 2024 році.

Про це повідомив адвокаційний експерт громадської організації «КримSOS» Артем Олійник.

«Націоналізація майна дозволяє забезпечити матеріальні вигоди для лояльних груп населення та переселенців з Росії, водночас посилюючи тиск на незгодних з політикою РФ мешканців Криму. Такі дії є частиною ширшої політики Росії, спрямованої на реалізацію проєкту «національної величі» в Криму, а накопичені соціально-політичні проблеми РФ вирішує коштом прав українців, кримських татар та релігійних громад», – сказав Олійник.

Загалом, зазначив він, окупаційна адміністрація «націоналізувала» у Криму близько 3,5 тисячі об’єктів власності у 2022-2024 роках, з яких 1,2 тисячі – у 2024 році. Від «націоналізації» майна українських власників у бюджет окупаційної адміністрації надійшло 4,8 млрд рублів.

Крім того, щонайменше 2548 земельних ділянок було передано у користування російським військовослужбовцям. У серпні 2024 року окупанти дозволили отримувати земельні ділянки у Криму учасникам війни, незалежно від місця проживання та реєстрації.

Як вказують у «КримSOS», така «націоналізація» порушує право мирно володіти майном. А в умовах російської окупації знищення або захоплення майна громадян України, крім випадків, коли таке знищення або захоплення є воєнною необхідністю, становить воєнний злочин.

Нагадаємо:

  • З 1 лютого 2023 року в окупованому Криму розпочалася нова хвиля фейкової «націоналізації». Під її виглядом місцеві зрадники забирають майно, яке належить українським великим бізнесменам. Це санаторії, пансіонати, вілли та землі на березі моря. Під експропріацію потрапили понад 500 об’єктів, деякі з яких належать Ігореві Коломойському та Рінату Ахметову, кримське майно яких почали дерибанити ще у 2014 році, а також іншим українцям, на майно яких поклали око кримські гауляйтери та російські прибульці. Ці дії є військовим злочином, оскільки майно цивільних осіб окупанти можуть використовувати виключно для військової потреби, а не для присвоєння чи продажу.
  • У червні 2024 року так званий «Госсовєт Криму» розширив перелік об’єктів для «націоналізації» фізичних та юридичних осіб, «що здійснюють недружні дії щодо Росії».