У санкційному списку осіб, включених 17-го пакету санкцій, які Рада Євросоюзу 20 травня запровадила проти Росі, опинилась окупаційна директорка музею-заповідника «Херсонес Таврійський» у Севастополі, росіянка Олена Морозова. Обмежувальні заходи запроваджені через те, що під її керівництвом «музей активно підриває українську культурну спадщину, просуваючи проросійські наративи щодо культурного значення артефактів та місць розкопок, якими він керує».
Про це повідомляється в Офіційному журналі ЄС.
«Олена Морозова є директором Державного музею-заповідника «Херсонес Таврійський», музею, що діє в Севастополі. З моменту анексії Криму музей активно підривав українську культурну спадщину, просуваючи проросійські наративи щодо культурного значення артефактів і місць розкопок, якими він керує. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну музей використовував свою платформу для просування цього вторгнення і тих, хто його здійснює, зокрема, організовуючи доставку вантажів на фронт», – йдеться в журналі.
Таким чином Морозова несе відповідальність «за дії чи політику, які підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, або стабільності чи безпеці в Україні».
Як повідомлялось, 2 лютого 2025 року РНБО України застосував санкції до музеїв в окупованому Криму, які незаконно зареєстровані за російським законодавством і функціонують на базі викрадених українських культурних цінностей: Державний історико-археологічний музей-заповідник «Херсонес Таврійський», Східно-Кримський історико-культурний музей-заповідник, Центральний музей Тавриди. Під санкці потрапили і їх керівники, зокрема, Олена Морозова.
«Центр журналістських розслідувань» розповідав, як під виглядом благоустрою окупанти знищують Херсонес Таврійський. Так називалося місто, засноване давніми греками понад дві з половиною тисячі років тому на південному заході Кримського півострова — нині в межах міста Севастополь. На місці древнього міста до наших днів збереглися: елліністичний театр, римська цитадель, вулиці, гончарні, колодязі.
У 2013 році Херсонес Таврійський було внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. При цьому пам’ятка складається з кількох заповідних ділянок: частина античного Херсонеського городища та його сільськогосподарської округи.
Окупанти незаконно побудували на місці памʼятки новобуд, що займає територію у 24 гектарів, а деякі археологічні знахідки вивезли до російських музеїв.
Читайте також: Евеліна Кравченко: Проєкт «Новий Херсонес» – частина великого плану Росії із захоплення України
Нагадаємо:
- 20 травня 2025 року міністри закордонних справ ЄС ухвалили 17-й пакет санкцій щодо Росії, спрямований, зокрема, проти майже 200 суден «тіньового флоту» РФ.