Розташований на сході окупованого Криму аеропорт «Керч» в березні 2025 року змінив своє призначення з цивільного на військове. Про це свідчать дані з російського державного реєстру нерухомого майна та супутникові знімки – на них видно масштабні роботи на території летовища. Ймовірно, з нього запускатимуть дрони «камікадзе» по материковій частині України.
Про це повідомляє програма «Схеми» (Радіо Свобода).
Журналісти порівняли світлини, які отримали від естонського видання Delfi, за лютий і червень 2025 року та помітили, що навколо злітної смуги з’явилися фортифікаційні та «маскувальні» споруди.
«Ймовірно, це технічна база, призначена для комплектації, зберігання та запуску БпЛА. Маскувальні споруди розміром приблизно 12 на 9 метрів підходять для укриття техніки, місць комплектації БПЛА, а також для зенітно-ракетних систем на кшталт «Панцир-С1» чи «Тор-М2», які ідеально вписуються в ці габарити та можуть створювати систему протиповітряного захисту об’єкта», – розповів авіаексперт Анатолій Храпчинський, якому журналісти показали знімки.
Він окремо звернув увагу на майданчики, на яких, за його словами, надалі можуть розміщувати системи протиповітряної оборони.
«На супутниковому знімку помітно ділянку з характерним насипом – це ймовірне місце для розміщення ППО», – зазначив Храпчинський.
Сама злітна смуга летовища не зазнала змін. За словами авіаексперта, за довжиною вона вже відповідає критеріям, необхідним для запуску безпілотників.
На думку Храпчинського, російська влада перебудовує керченський аеропорт, щоб перетворити його на ще одне місце для запуску дронів типу Shahed по материковій Україні.
«Їм треба більше місць пуску. Логіка полягає в розподілі та підготовці декількох груп, які програмують і запускають ці БпЛА. Виключно для збільшення (вогневих – ред.) можливостей», – розповів Храпчинський у коментарі «Схемам». З початку червня Повітряні Сили ЗСУ фіксують збільшення кількості дронів, які запускає Росія, до 500 одиниць за одну атаку.
Крім супутникових знімків про зміну призначення аеропорту «Керч» з цивільного на військове свідчать й отримані «Схемами» дані з російського державного реєстру нерухомості. Відповідно до них, 4 березня 2025 року окупаційна влада передала деякі земельні ділянки, на яких розташоване летовище, у безстрокове користування Міноборони Росії, а саме дочірньому «Кримському територіальному управлінню майнових відносин».
Востаннє аеропорт «Керч» здійснював регулярні рейсові пасажирські авіаперевезення у 2007 році, згідно зі згадками на місцевих форумах. Відтоді міська влада безрезультатно намагалася продати летовище.
Після окупації Росією українського півострова у 2014 році територію аеропорту стали використовувати, як автомобільний майданчик для вантажного транспорту, що очікував на поромну переправу. Однак, з 19 березня 2025 року, за повідомленнями місцевих ЗМІ, майданчик з території летовища перенесли в інше місце, аргументуючи це «реорганізацією роботи підприємства».
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter