Окупаційна «влада» Криму змушує мешканців півострова, які не отримали документи російського зразка на свою нерухомість, реєструвати свої будинки та квартири в Росреєстрі.
Про це виданню Крим.Реалії на умовах анонімності повідомив кримський правозахисник.
Як зазначається, ці умови створюються штучно, оскільки відповідно до статті 12 російського закону № 6-ФКЗ українські документи на нерухомість у Криму діють без обмеження терміну.
«До мене надходить цього року багато сигналів, що відбувається масовий тиск на кримчан, з метою змусити їх отримати документи російського зразка на свою нерухомість, насамперед – будинки, квартири, земельні ділянки. Наприклад, цього року вже не можна підключити своє домоволодіння до мереж газу, водопостачання та електроенергії, якщо немає російських документів на домоволодіння. Є взагалі гострі випадки, коли люди втрачають свої ділянки через те, що ті не внесені до Росреєстру, ці ділянки місцеві російські адміністрації виділяють черговикам та пільговикам, наприклад, учасникам «СВО» (так російська влада називає повномасштабну війну проти України – ред.)», – розповів правозахисник.
На його думку, небажання кримчан реєструвати свою нерухомість у російському правовому полі є підтвердженням масових проукраїнських настроїв на півострові.
«Тисячі кримчан, особливо серед кримськотатарського населення, не бажають отримувати російські документи на свою нерухомість, це їхня принципова громадянська позиція», – зазначив правозахисник.
З березня 2025 року в окупованому Криму російська влада почала застосовувати Федеральний Закон №487, що набрав чинності, згідно з яким процедуру переходу права власності на ділянку буде припинено, якщо відомості про її межі будуть відсутні в ЄДРН (Єдиний державний реєстр нерухомості).
Створений російською владою після окупації Криму Госкомреєстр виконуватиме повноваження Росреєстру у сфері реєстрації прав російського зразка на нерухоме майно та угод з ним, кадастрового обліку нерухомого майна, а також інші функції відомства, які передані на регіональний рівень і покладені на Госкомреєстр.
Нагадаємо:
- З 1 лютого 2023 року в окупованому Криму розпочалася нова хвиля фейкової «націоналізації». Під її виглядом місцеві зрадники забирають майно, яке належить українським великим бізнесменам. Це санаторії, пансіонати, вілли та землі на березі моря. Під експропріацію потрапили понад 500 об’єктів, деякі з яких належать Ігореві Коломойському та Рінату Ахметову, кримське майно яких почали дерибанити ще у 2014 році, а також іншим українцям, на майно яких поклали око кримські гауляйтери та російські прибульці. Ці дії є військовим злочином, оскільки майно цивільних осіб окупанти можуть використовувати виключно для військової потреби, а не для присвоєння чи продажу.
- У червні 2024 року так званий «Госсовєт Криму» розширив перелік об’єктів для «націоналізації» фізичних та юридичних осіб, «що здійснюють недружні дії щодо Росії».
- За інформацією ГО «КримSOS», у Криму російські окупанти в Криму використовують незаконну «націоналізацію» об’єктів приватної власності одним із методів тиску на «нелояльних мешканців» півострова. Загалом, з 2022 року окупаційна адміністрація «націоналізувала» близько 3,5 тисячі об’єктів власності, з яких 1,2 тисячі – у 2024 році.