Порошенко підписав закон про Конституційний суд разом з поправкою про вибори омбудсмена

Влада

Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про Конституційний Суд», проти якого виступали правозахисники через заключні положень документа, якими народні депутати змінили процедуру обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, передбачивши замість таємного відкрите голосування.

Як передає Центр журналістських розслідувань, про підписання ухваленого 13 липня закону про КСУ повідомила президентська прес-служба.

При цьому Порошенко підкреслив, що даний документ є складовою частиною судової реформи, яка спрямована на забезпечення права громадян України на справедливий суд.

Президент вказав на два принципові нововведення закону. Зокрема, він передбачає прозорий конкурсний відбір кандидатів у судді до Конституційного суду, який дозволить кожному мати можливість ознайомитися з тим чи іншим кандидатом.

Ще одна новація полягає в можливості будь-якої юридичної (виключаючи представників держави або місцевого самоврядування) або фізичної особи подати скаргу до Конституційного суду.

«Вважаю, що це істотно підвищує рівень захисту конституційних прав і свобод громадян», – підкреслив глава держави.

При цьому Порошенко нічого не сказав з приводу заключних положень закону, в яких народні депутати прописали нову процедуру обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, після того як не змогли вибрати нового омбудсмена України на заміну Валерії Лутковської, у якій закінчився термін повноважень.

21 липня відомі правозахисні організації, в тому числі Amnesty International, Харківська правозахисна група, Центр інформації про права людини, направили звернення до президента із закликом не підписувати закон про Конституційний Суд, який передбачає відкрите голосування за кандидатуру омбудсмена.

13 липня, Верховна Рада підтримала в цілому законопроект про Конституційний суд України, яким вносяться зміни до Конституції України. Згідно з документом, до складу КСУ входять 18 суддів: по 6 суддів призначають президент України, Верховна Рада і з’їзд суддів України. Разом з тим, КС отримає повноваження на здійснення конституційних проваджень за умови вступу в повноваження не менше двох третин суддів. Закон передбачає, що в складі КС України діють Велика палата, 2 сенати і 6 колегій. Вони діють як Конституційний суд в межах, визначених цим документом. Згідно з законом, формами звернення до КС буде конституційне подання, конституційне звернення і конституційна скарга.