Європейський Союз засуджує систематичні напади Росії на українські чорноморські порти та цивільну інфраструктуру. Зокрема, атака РФ на цивільне судно у порту “Південний” на Одещині 8 листопада є “суворим нагадуванням про зневагу Росії до людського життя та її готовність використовувати глобальну продовольчу безпеку як зброю”.
Про це йдеться у заяві Європейського Союзу, виголошеній під час засідання Постійної ради ОБСЄ у Відні.
“Нещодавній інцидент, коли російська ракета влучила в цивільне судно під прапором Ліберії, що заходило в український чорноморський порт “Південний”, призвів до жертв серед цивільного населення. За даними ООН, Росія здійснила понад 30 нападів на українські портові об’єкти з моменту свого одностороннього виходу з Чорноморської зернової ініціативи в липні. Але ця атака стала першим випадком, коли цивільні особи були вбиті й поранені на цивільному судні”, – йдеться в заяві.
У ЄС констатували, що це є “суворим нагадуванням про зневагу Росії до людського життя та її готовність використовувати глобальну продовольчу безпеку і навіть комерційні зв’язки як зброю для досягнення цілей своєї незаконної агресивної війни проти України”.
“Ми засуджуємо систематичні напади Росії на українські чорноморські порти та цивільну інфраструктуру і вітаємо кроки України, спрямовані на зміцнення альтернативних експортних маршрутів, вільних від російського контролю”, – наголошується в документі.
При цьому Євросоюз запевнив у продовженні підтримки всіх зусиль, у тому числі в межах ООН, а також програми “Смуги солідарності” ЄС, спрямованих на сприяння експорту з України.
У заяві ЄС також міститься заклик до Росії “негайно припинити систематичне жорстоке поводження з українськими військовополоненими та цивільними заручниками на тимчасово та незаконно окупованій території України та в Росії”.
“Ми вимагаємо негайного звільнення всіх осіб, незаконно позбавлених волі, включно з трьома свавільно затриманими співробітниками ОБСЄ. РФ повинна забезпечити, щоб з усіма українцями, які перебувають у російському полоні, поводилися у повній відповідності до міжнародного гуманітарного права”, – вказується в заяві. Її автори підтвердили, що Росія та її керівництво будуть притягнуті до повної відповідальності за ведення агресивної війни проти України.
Російська ракета, випущена з літаків тактичної авіації в Чорному морі, влучила у цивільне судно під прапором Ліберії в момент його заходу в український порт: загинув лоцман, іще один працівник порту поранений, троє членів екіпажу судна – громадяни Філіппін – також зазнали поранень.
Судно, в яке влучила російська ракета, мало перевозити залізну руду до Китаю, повідомив віцепрем’єр, міністр інфраструктури Олександр Кубраков.
Як повідомлялось, у липні 2023 року речник Ради національної безпеки США Адам Годж заявив, що після рішення Кремля заблокувати Чорноморську зернову ініціативу Росія може атакувати цивільні судна в Чорному морі і звинуватити в цьому Україну. Росіяни вже встановили додаткові міни на підходах до українських портів.
5 жовтня 2023 року у британській розвідці заявили, що Росія має намір встановити морські міни на шляху цивільних суден у Чорному морі, які вивозять на експорт українське зерно.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter