Росія несе повну відповідальність за ризики для ядерної безпеки, які вона створює на захопленій Запорізькій атомній електростанції.
Про це йдеться в заяві країн Євросоюзу, України та інших європейських держав, яку зачитав на засіданні Радбезу ООН постпред ЄС при ООН Ставрос Ламбрінідіс, передає Укрінформ.
Постпред нагадав, що вперше країна, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН, незаконно захопила атомну електростанцію одного зі своїх сусідів. Відтак АЕС стала безпосередньою мішенню у військових діях.
«Це ще раз підкреслює, що незаконне захоплення станції Росією значно підвищує ризики для ядерної та фізичної ядерної безпеки, що потенційно може призвести до аварій з тяжкими наслідками для України та за її межами», – зазначив Ламбрінідіс.
Він наголосив, що спроби Росії заволодіти українською атомною електростанцією є незаконними і не мають жодної юридичної сили згідно з міжнародним правом.
За його словами, повернення ЗАЕС під повний контроль української влади є єдиним рішенням, яке покладе край нинішнім серйозним загрозам ядерній безпеці.
В свою чергу, представник України при ООН Сергій Кислиця заявив, що Росія намагається звинувачувати Україну в атаках на Запорізьку АЕС, сподіваючись зняти з порядку денного питання деокупації станції.
«Єдиною першопричиною всіх ризиків для ядерної безпеки є неспровокована та невиправдана агресивна війна Росії проти України», – наголосив Кислиця.
Те, що сталося на ЗАЕС 7 та 9 квітня 2024 року та після цього, було добре спланованою операцією під чужим прапором з боку РФ, пояснив він. «Вона була спрямована на зміщення фокусу від вищезгаданої першопричини та єдиного способу усунути всі загрози ядерній та фізичній ядерній безпеці, а саме – деокупації станції», – зазначив Кислиця.
За його словами, Москва хоче «згодувати світу версію про те, що ядерні реактори, захист яких був спроектований таким чином, аби витримувати найсильніші удари, були атаковані малопотужними безпілотниками ближнього радіусу дії», які призначені для враження піхоти й невеликих транспортних засобів на відстані кількох кілометрів.
Посилення мілітаризації станції та прилеглих окупованих територій залишається частиною російської воєнної стратегії, зауважив він. Москва використовує їх як прикриття для артилерійських ударів по територіях і населених пунктах на іншому березі Дніпра, розповів постпред.
Кислиця закликав міжнародну спільноту рішуче засудити російські провокації на ЗАЕС та долучитися до реалізації Формули миру Президента Володимира Зеленського, одним із пунктів якої є відновлення ядерної та радіаційної безпеки.
Крім того, Україна закликає всіх партнерів посилити тиск на агресора, у тому числі шляхом запровадження санкцій проти сектору атомної енергетики, – задля недопущення подальших російських провокацій на ЗАЕС та сприяння деокупації станції, сказав постпред.
15 квітня Рада Безпека ООН обговорила ситуацію на Запорізькій АЕС, захопленій російськими військами у березні 2022 року.
Як повідомлялось, за інформацією української розвідки, війська РФ готуються до нової провокації на території тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції та хочуть звинуватити в цьому Україну. Лише впродовж останніх кількох тижнів російська армія намагалася звинуватити Україну та перекласти на неї відповідальність за використання дронів для обстрілів обʼєктів атомної електростанції.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter