Європейський суд з прав людини оголосив рішення у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)» про порушення російським окупаційним режимом прав людини у Криму. Суд визнав існування систематичних порушень прав громадян України з початку окупації Росією півостріву в лютому 2014 року.
Про це повідомила уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко у Fаcebook.
“Сьогодні, 25 червня 2024 року рішенням по суті зведено нанівець десятирічні розповіді Росії, що права людини в Криму дотримуються! Це рішення є першим, в якому міжнародна судова інстанція визнала РФ відповідальною за політику масштабних та систематичних порушень різноманітних прав та свобод людини на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь. Це рішення унікальне – ряд висновків та порушень за Конвенцією сьогодні ЄСПЛ визнав вперше в своїй практиці (застосування російського законодавства, незаконні суди, примусова зміна громадянства)”, – написала Сокоренко.
Зокрема, у ЄСПЛ Україна довела факти зникнень на території Криму та відсутності ефективного розслідування у цьому зв’язку за статтею 2 Конвенції та жорстокого поводження та незаконних затримань за статтями 3 та 5 Конвенції.
А також факти:
- незаконного поширення російського законодавства, в результаті чого суди в Криму не можуть вважати такими, що встановлені відповідно до закону, за статтею 6;
- примусової зміни українського громадянства на російське за статтею 8 Конвенції;
- систематичних масових обшуків в порушення статті 8;
- примусове переміщення на територію РФ засуджених в порушення статті 8;
- нападів та переслідування релігійних лідерів, які не належали до РПЦ, обушків та конфіскації майна у цьому зв’язку в порушення статті 9;
- закриття неросійских медіа, в тому українських та кримськотатарських телестанцій, постійні переслідування та напади на журналістів в порушення статті 10;
- заборона мирних зібрань та протестів та напади і переслідування їх організаторів в порушення статті 11 Конвенції;
- експропріації приватного майна в порушення статті 1 Першого протоколу;
- закриття українських та кримськотатарських класів в супереч статті 2 Першого протоколу;
- порушення права на свободу на пересування між окупованою територією Криму та материковою частиною України;
- дискримінації кримських татар
- порушення прав політичних в’язні, неможливості їх повернення в Україну та жорстокого поводження з ними на окупованого Криму та території РФ.
Нагадаємо:
- 11 вересня 2019 року в ЕСПЛ почались перші усні слухання за заявою України проти РФ про порушення прав людини в окупованому Криму.
- На слуханнях у ЄСПЛ Росія заперечила усі вимоги скарги України про порушення прав людини у окупованому Криму та визнає свій контроль над півостровом з 18 березня 2014 року.
- Україна на слуханнях в ЄСПЛ у Страсбурзі наголосила, що Росія порушує права українських громадян в Криму, який є українською територією, протиправно окупованою РФ.