Перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі можуть розпочатися вже цього року – Мінветеранів

Влада
Ескіз майбутнього Національного військового меморіального кладовища під Києвом. Фото: nmmc.mva.gov.ua

Перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі (НВМК) на території Гатненської територіальної громади на Київщині можуть розпочатися вже на початку або в середині осені 2024 року.

Про це заявив в. о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун в ефірі національного телемарафону.

«Можу сказати, що перші поховання 100% відбудуться цього року. Але ми ці строки будемо прискорювати, і, я думаю, на початок осені, середину осені ми почнемо ховати наших воїнів», – сказав Порхун.

Водночас він зазначив, що дискусії із жителями села Мархалівка Гатненської територіальної громади, які виступають проти будівництва меморіального цвинтаря, тривають і далі.

«Я особисто їздив тричі та спілкувався з місцевими жителями. Таке враження, що ми розмовляємо різними мовами. Люди захищають ліс, місцеві жителі не хочуть чути всі аргументи, які надають державна установа «Національне військово-меморіальне кладовище» та Міністерство у справах ветеранів», – поскаржився в.о. міністра.

Порхун також наголосив, що відстань від першого сектора поховань до населеного пункту становитиме 500-700 метрів, хоча за будівельними нормами така відстань може становити 300 метрів. Своєю чергою ліс, який захищають місцеві, залишатиметься буферною зоною між цвинтарем та селом.

У серпні 2023 року Кабмін схвалив реалізацію до серпня 2025 року проєкту НВМК у Гатненській громаді під Києвом. Пізніше в Мінветеранів повідомили про плани розпочати будівництво НВМК у Гатненській громаді наприкінці листопада і ввести в експлуатацію його першу чергу до кінця року. 7 грудня 2023 року в Мінветеранів презентували громадськості ескізний проєкт НВМК і візуальні проєкти уніфікованих надгробних плит. Їх заплановано два види — у формі козацького хреста і стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримані в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу.

Ескіз майбутнього Національного військового меморіального кладовища під Києвом. Фото: nmmc.mva.gov.ua

23 лютого Кабінет Міністрів затвердив порядок використання коштів на будівництво Національного військового меморіального кладовища, а 4 березня спростив процедуру видалення зелених насаджень для будівництва кладовища.

27 березня в. о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун заявив, що перші поховання на НВМК можуть розпочатися вже наприкінці літа – на початку осені 2024 року, а повністю побудувати весь комплекс планують до 2027 року.

30 червня Порхун заявив, що проєктна документація на будівництво першої черги НВМК пройшла державну експертизу з позитивними висновками.

Раніше в Мінкультури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва у Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій. Однак у заповіднику заявили, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу, в якій заплановано розмістити меморіальне кладовище, не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання.

Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області.

Нагадаємо:

  • 31 травня 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4225 про створення Національного військового меморіального кладовища. Документ передбачає розміщення меморіального архітектурного комплексу на спеціально відведеній земельній ділянці, включно з військовим кладовищем, музейним комплексом, ритуальною будівлею та спорудою для почесних поховань.
  • Згідно з законом, порядок організації поховань та перепоховань на території Національного військового меморіального кладовища визначається Кабміном. Витрати на поховання на території цього цвинтаря фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
  • 4 жовтня 2022 року Кабмін ухвалив постанову, яка дозволяє Мінветеранів створити в сфері свого управління державну установу «Національне військове меморіальне кладовище» та забезпечити її діяльність.