Сейм (нижня палата парламенту) Польщі 12 липня ухвалив резолюцію, якою засудив геноцид кримськотатарського народу радянською владою в 1944 році. Польські депутати також засудили неспровоковану повномасштабну збройну агресію Росії проти України та закликали міжнародну спільноту притягнути російську владу до відповідальності і поставити винних перед Міжнародним трибуналом у Гаазі.
За прийняття резолюції голосували 414 депутатів польського парламенту, 16 виступили проти, двоє утрималися, передає Укрінформ.
«Депортація кримських татар з Криму в 1944 році і її наслідки була геноцидом проти кримськотатарського народу», – зазначається в резолюції.
У резолюції «У справі вшанування жертв геноциду здійсненого проти кримських татар» зазначається, що 18 травня 1944 року керівництво СРСР розпочало депортацію кримських татар з Кримського півострова. Тоді упродовж трьох днів до товарних вагонів загнали майже 200 тис. людей, яких в нелюдських умовах було вивезено до Центральної Азії і до Сибіру. У ході депортації померли 8 тисяч людей, ще 45 тисяч померли після приїзду до місць призначень. Після депортації радянська влада систематично знищувала кримськотатарську спадщину Криму, і лише наприкінці 80-х років минулого століття кримські татари змогли повернутися на захоплену росіянами землю.
«Анексія Криму в 2014 році була одним з першим акордів війни Росії проти України, і є порушенням принципу територіальної цілісності і значним порушенням міжнародного права і Статуту ООН. Звертаючи увагу на резолюцію Сейму Польщі з квітня 2022 року про засудження злочину геноциду на території України, звертаємо увагу, що систематичне і добре продумане насильство російською армією проти цивільних громадян України має ознаки геноциду», – наголошується в резолюції.
Як підкреслюється, Сейм Польщі «вчергове засуджує неспровоковану, нелегальну, повномасштабну збройну агресію Росії проти України і закликає міжнародну спільноту притягнути російську владу до відповідальності за злочин агресії і поставити винних перед Міжнародним трибуналом у Гаазі».
Наголошується, що в 2014 році РФ протиправно анексувала Крим і приступила до систематичного переслідування кримських татар. В 2016 році Росія за фальшивими обвинуваченнями заборонила діяльність Меджлісу кримських татар. Десятки кримськотатарських діячів, зокрема багаторічний голова Меджлісу Мустафа Джемілєв знову були вигнані зі своїх земель, інші на багато років опинилися в російських в’язницях.
Під час голосування за резолюцію у залі засідань Сейму була присутня українська делегація, зокрема, лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, народні депутати Ахтем Чийгоз та Микола Княжицький.
Нагадаємо:
- Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.