Кабмін затвердив форму надмогильних споруд на Національному військовому меморіальному кладовищі

Влада
Ескіз майбутнього Національного військового меморіального кладовища під Києвом. Автор: Сергій Дербін

Кабмін підтримав позицію Українського інституту національної пам’яті, Мінветеранів, ДУ НВМК та експертів і затвердив постанову про зовнішній вигляд намогильних споруд Національного військового меморіального кладовища (НВМК) у формі козацького хреста або прямокутної плити із заокругленням у верхній частині (на вибір військових або їхніх родин). Хрест і плита матимуть однакову висоту та повторюватимуть обриси одне одного.

Про це повідомили голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович та Міністерство у справах ветеранів України.

«Маємо хорошу новину! Зовнішній вигляд Національного військового меморіального кладовища буде базований на українській військовій традиції, якій сотні років», – написав Дробович у Facebook.

Він також пояснив, чому це має важливе значення.

«По перше – завдяки цьому рішенню НВМК продовжить багатовікову традицію (від стародавніх козацьких кладовищ до найбільш знакових українських військових поховань у діаспорі) вшановувати загиблих воїнів в характерний для нашого культурного контексту спосіб. По-друге – у всіх, хто не асоціює себе із християнством (за даними соціології, близько 20% віруючих) чи просто не бажатиме мати хреста на могилі, передбачена можливість альтернативного вибору – прямокутної таблиці із заокругленим верхом. Це питання заздалегідь було офіційно прокомуніковано із представниками релігійних організацій за участі Державної служби України з етнополітики та свободи совісті. По-третє – це означатиме реальну інклюзивність, адже буде в одному просторі дотримано інтерес як більшості, яка обиратиме найвиразніший для нашої меморіальної культури хрест, так і меншості, яка обиратиме доволі традиційну, але менш поширену форму прямокутної таблиці», – наголосив Дробович.

Ескізи надмогильних споруд на майбутньому Національному військовому меморіальному кладовищі. Автор: Сергій Дербін

В свою чергу, у Мінветеранів уточнили, які будуть дві форми намогильних споруд: у вигляді хреста та плити із заокругленням у верхній частині. Хрест і плита на НВМК матимуть однакову висоту та повторюватимуть обриси одне одного.

«Також незабаром буде провено круглий стіл із залученням фахового середовища щодо матеріалу намогильної споруди, який встановлюватиметься на території НВМК», – додали у міністерстві.

Як повідомлялось, перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі (НВМК) на території Гатненської територіальної громади на Київщині можуть розпочатися вже на початку або в середині осені 2024 року.

Нагадаємо:

  • 31 травня 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4225 про створення Національного військового меморіального кладовища. Документ передбачає розміщення меморіального архітектурного комплексу на спеціально відведеній земельній ділянці, включно з військовим кладовищем, музейним комплексом, ритуальною будівлею та спорудою для почесних поховань.
  • Згідно з законом, порядок організації поховань та перепоховань на території Національного військового меморіального кладовища визначається Кабміном. Витрати на поховання на території цього цвинтаря фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
  • 4 жовтня 2022 року Кабмін ухвалив постанову, яка дозволяє Мінветеранів створити в сфері свого управління державну установу «Національне військове меморіальне кладовище» та забезпечити її діяльність.