Французька поліція затримала мільярдера Павла Дурова, засновника і керівника Telegram. Це сталося увечекрі 24 серпня після того, як його приватний літак сів в аеропорту «Ле Бурже». Дуров, окрім російського, має французьке громадянство.
Про затримання повідомили французькі телеканали LCI і TF1, що входять в один холдинг, передає BBC.
Павла Дурова затримали жандарми з Жандармерії повітряного транспорту. До нього підійшли щойно він вийшов із літака.
Як пише TF1, Дурова оголосили у розшук. Підстава для цього – відсутність модерації у Telegram та відсутність співпраці з правоохоронними органами зробила його співучасником незаконної діяльності. На думку правоохоронців, яких цитують ЗМІ, йдеться, зокрема, про поширення наркотиків, дитячої порнографії та шахрайство.
Французькі ЗМІ пишуть, що Дуров, окрім російського, має французьке громадянство. За їхніми даними, він знав про розшук і уникав Франції. Чому він цього разу приїхав, джерела не розуміють. Є інформація, що бізнесмен прилетів із Азербайджану.
Російське МЗС заявило, що посольство у Франції з’ясовує ситуацію, але бізнесмен до них не звертався.
Депутат Держдуми РФ Владислав Даванков вважає, що арешт Дурова може мати політичні причини та бути інструментом для отримання доступу до особистої інформації користувачів Telegram.
До Азербайджану Дуров, за даними ЗМІ, літав, щоб зустрітися главою Кремля Владіміром Путіним, який був у Баку з візитом, де він мав зустріч з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим. За інформацією джерел ЗМІ, зустрічатися з Дуровим Путін відмовився.
Telegram дуже популярний в Росії, Україні та у країнах колишнього Радянського Союзу.
Додаток заборонили у Росії в 2018 році після того, як Дуров відмовився передати владі доступ до даних користувачів. Однак заборону скасували в 2021 році.
Telegram є однією з основних соціальних мереж світу разом з Facebook, YouTube, WhatsApp, Instagram, TikTok та WeChat.
Дуров заснував Telegram у 2013 році і залишив Росію в 2014 році після того, як відмовився виконувати вимоги уряду щодо закриття опозиційних спільнот на своїй соціальній платформі VKontakte. Згодом він продав VKontakte.
З початку повномасштабної війни Telegram став основним джерелом новин для українців. Його популярність зросла насамперед завдяки невибагливості до якості інтернет-зв’язку та оперативності популярних каналів.
Разом із тим, ведуться палкі дискусії про його безпеку. Експертів турбує звʼязок платформи з Росією – Telegram має не лише російського засновника та розробників, а й російських інвесторів.
Крім того, є припущення про можливість певних домовленостей між розробником і російськими спецслужбами. Про це навіть згадував Владімір Путін, зазначивши, що застосунок та влада нормально взаємодіють.
Питання викликає і збереження особистих даних користувачів на російських серверах.
В інтервʼю американському журналісту і колишньому ведучому Fox News Такеру Карлсону Дуров заявив, що чутки про підконтрольність Telegram російській владі поширюють та підтримують конкуренти месенджера.
За словами Дурова, Telegram не витратив «ані долара» на маркетинг, але при цьому в ньому щодня реєструються 2,5 мільйона користувачів, а їхня загальна кількість досягла 900 мільйонів.
Підприємець також наполягає, що він намагається уникнути упередженості, і тому Telegram застосовує правила однаково до всіх сторін. «Річ не в тому, чи вболіваємо ми за опозицію чи правлячу партію. Річ не в тому, що нам байдуже. Ми вважаємо важливим мати платформу, яка нейтральна по відношенню до всіх сторін», – сказав Дуров.
Він підтвердив, що месенджер нерідко використовують під час протестів у Білорусії, Гонконгу, Казахстані, на акціях у Барселоні. Але, за його словами, творці програми не стають на жодну зі сторін конфліктів.