Олена Починок, колишня співробітниця головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області під час тимчасової окупації Херсона добровільно працювала на ворога начальницею одного з відділів незаконної адміністрації. За скоєний злочин її визнали винною в колабораційній діяльності і відправили за ґрати на три роки. Жінка свою вину в суді визнала повністю.
Про це йдеться у вироку Херсонського міського суду від 6 вересня, повідомляє Центр журналістських розслідувань.
Суд встановив, що 56-річна херсонка Починок Олена Миколаївна не пізніше 9 серпня 2022 року добровільно погодилась працювати на ворога. Її призначили начальницею відділу соціальної політики департаменту соціальної політики окупаційної адміністрації Херсона. Оскільки ця посада пов’язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, скоєний нею злочин кваліфікували за ч.5 ст.111-1 Кримінального кодексу України – колабораційна діяльність.
Затримана в травні 2024 року Олена Починок у суді свою вину визнала повністю. Вона розповіла, що на момент окупації Херсона майже 20 років працювала у Фонді соціального страхування. В травні 2022 року їй повідомили, що функції її відділення передали до структурного підрозділу фонду у Кропивницькому. Тоді ж керівництво доручило Олені Починок забрати на тимчасове зберігання службову комп’ютерну техніку. Жінка доручення виконала, однак потім віддала комп’ютери окупантам.
За словами Олени Починок, вона не одразу погодилась працювати на ворога і спочатку отримала посаду під псевдонімом. Попервах вона займалась роздрукуванням заяв для видачі так званої гуманітарної допомоги від окупантів. У кінці серпня 2022 року їй запропонували переписати заяву про прийняття на роботу під її справжнім ім’ям. З вересня 2022 року Олена Починок працювала на окупантів дистанційно. А наприкінці жовтня їй запропонували переїхати на лівий берег Херсонщини, але вона відмовилась.
Олена Починок зізналася, що пішла на співпрацю з ворогом через гроші: їй треба було на щось утримувати себе і старенького батька. Ніхто її до цього не примушував, хоча велика кількість ворожої техніки в місті жінку «дуже налякала».
За свою роботу Олена Починок встигла отримати від окупантів 70 тисяч рублів – зарплата за серпень 2022 року. За подальшу роботу їй не заплатили, заяви про звільнення вона не писала.
Через визнання своєї вини суд пом’якшив вирок Олені Починок: три роки позбавлення волі без конфіскації майна. Додатково жінці заборонено протягом десяти років обіймати посади в органах влади, також вона має сплатити 7,5 тисяч гривень за проведення експертизи.
Вирок суду ще не набрав законної сили.
Відомо, що останнім часом Олена Починок працювала головною спеціалісткою в одному з відділів головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Як повідомляв ЦЖР, Тернопільський міськрайонний суд 28 серпня виніс заочний обвинувальний вирок Андрію Телєнчєєву, колишньому гауляйтеру села Микільське на Херсонщині. Його визнано винним у колабораційній діяльності за проведення незаконного референдуму у вересні 2022 року.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter