На окуповані території повернулись близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб, оскільки на підконтрольній території України не отримали належної допомоги від держави: ані житла, ані соціальної підтримки, ані роботи. З них 67-70 тисяч – це переселенці, які повернулись до окупованого Маріуполя.
Про це в інтерв’ю «Укрінформу» повідомив член комітету ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин, народний депутат від «Слуги народу» Максим Ткаченко.
«Вже близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб повернулися на тимчасово окуповані території. Наприклад, за наявними даними, 200 тисяч маріупольців залишили своє місто, тікаючи від війни, яку принесла на нашу землю Росія. Водночас кожен третій з них повернувся додому, в Маріуполь, в окупацію. За підрахунками, це приблизно 67-70 тисяч осіб», – сказав Ткаченко, та додав, що вважає ці цифри «жахливими».
Головною причиною повернення вимушених переселенців на окуповані території нардеп назвав те, що вони на підконтрольній Україні території не змогли почати нове життя, «не отримали належної допомоги від держави – ані житла, ані соціальної підтримки, компенсацій, роботи, тощо».
Окрім цього, за словами депутата, велика кількість ВПО не змогли знайти роботу через скептичне ставлення до них роботодавців, а ті пропозиції, які надаються переселенцям, є дуже низькооплачувані.
«Можна навіть говорити про певну дискримінацію переселенців на ринку праці. Заробітна плата часто не перевищує 8-12 тисяч грн, в той час, коли вартість оренди житла в умовно безпечних регіонах України стартує від 10 тисяч. Коли переселенці починають працювати – вони втрачають право на виплати від держави для компенсації витрат на оренду житла, які становлять близько 2000 грн в місяць на особу та 3000 грн на дітей та осіб з інвалідністю. Водночас на безоплатній основі дуже мало місць з людськими умовами проживання», – розповів Ткаченко.
Він також зазначив, що зараз в Україні нараховується 5 млн переселенців.
«Наразі йдеться про приблизно 5 мільйонів осіб ВПО, які змушені були свого часу тікати від війни, від окупації російського агресора, які були змушені залишити свої домівки у пошуках відносної безпеки та спокою», – поінформував нардеп.
Він уточнив, що цифри є приблизними, адже є люди, які згодом виїжджають за кордон, або повертаються на тимчасово окуповані території.
За словами Ткаченка, стрімке збільшення кількості ВПО викликане просуванням ворога, оголошенням примусової евакуації на Донеччині: Курахове, Селидове, Покровськ, на Харківському напрямку – Вовчанськ, Куп’янськ та на інших.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter