Росія продовжує отримувати західні гвинтівки та боєприпаси, попри санкції ЄС та США. Компанії з Європи, Туреччини та США постачають зброю до країн Євразійського економічного союзу (ЄАЕС), звідки вона переправляється до Росії.
Про це йдеться у спільному розслідуванні The Insider, Investigace.cz (Чехія), IrpiMedia (Італія) и Vlast.kz (Казахстан).
Журналісти виявили, що постачання зброї до Росії відбувається через посередників у країнах ЄАЕС. Наприклад, киргизька компанія «Едельвейс» отримала сертифікати на імпорт американських гвинтівок Proof Research. Завдяки спільним митним угодам, сертифікати відповідності, видані в одній країні ЄАЕС (наприклад, у Казахстані чи Киргизстані), діють на території всього митного союзу, включно з Росією.
Обсяги імпорту зброї до Вірменії, Грузії, Казахстану та Киргизстану різко зросли за останні роки. Згідно з даними UN Comtrade, експорт з Італії до Вірменії виріс із 68 одиниць у 2019 році до 1862 у 2023 році. Казахстан у 2022 році закупив 882 одиниці зброї в Італії, хоча раніше таких закупівель не було взагалі. Туреччина збільшила постачання до Грузії з 8426 одиниць у 2019 році до 18 843 у 2023 році.
Низка європейських брендів, попри санкції, продовжують постачати зброю до Росії через посередників. Серед них Hans Wrage & Co. Німецький холдинг продав італійські рушниці Benelli та німецькі гвинтівки Blaser через Казахстан, за 2022-2024 роки компанія продала щонайменше 176 карабінів Blaser казахстанському «Корган Центр». Також гвинтівки Blaser виявились Hans Wrage виявились і в Барнаульського патронного заводу. Чеські Česká Zbrojovka та Sellier & Bellot постачає патрони та гвинтівки через Туреччину та Казахстан.
Люксембурзький холдинг Beretta є найбільшим європейським виробником, безпосередньо пов’язаним із російським одержувачем. Його робота в Росії не припинилася ні після запровадження ембарго ЄС, ні після початку повномасштабної війни. Спільне підприємство Beretta зі збройовим бароном Михайлом Хубутією, компанія «Російський Орел» та компанії, що належать Хубутії, у 2024 році отримали понад тисячу одиниць зброї та понад мільйон патронів, вироблених європейськими компаніями холдингу: карабіни Benelli, Beretta, Beretta Benelli Iberica, Sako, Stoeger и Tikka, патрони Norma, RWS и Sako.
Ще один постачальник снайперських гвинтівок і мисливських рушниць сусідам Росії — невеликий американський магазин зброї ABF зі скромного містечка Енглвуд у Колорадо. Factory та Proof Research. Згідно з митними даними, за 2022-2023 роки ця фірма поставила в Казахстан 53 гвинтівки Accuracy International, Cadex Defence, FN Herstal, Patriot Ordnance Factory та Proof Research.
Кремль продовжує вихвалятися виробництвом зброї, розповідаючи про її іноваційність та технологічність. Однак російські аналоги і досі значно поступаються західним зразкам за якістю, дальністю та точністю стрільби. Наприклад, російська гвинтівка СВД, розроблена ще в 1960-х роках, ефективна лише на відстанях до 700 метрів. Сучасні західні гвинтівки, такі як 338 Lapua Magnum, забезпечують точність на дистанціях понад 1600 метрів.
Приватні російські виробники, такі як ORSIS та Lobaev Arms, також не можуть повністю задовольнити попит, а їхня продукція за ціною зрівнялася з європейськими аналогами. Водночас російська армія все ще змушена використовувати застарілі моделі, такі як гвинтівки Мосіна, розроблені ще в 1891 році.
У вересні 2024 року на полігоні «Ангарський» в анексованому Криму відбулися змагання зі снайперської стрільби. Російські снайпери використовували передусім західні зразки озброєння: американські гвинтівки Desert Tech SRS, британські Accuracy International AXSR та австрійські Steyr Mannlicher SSG. Російські аналоги були значно менш популярними: лише 7 учасників обрали вітчизняну зброю, і лише четверо – російські патрони. Переважна більшість учасників надавала перевагу американським боєприпасам Hornady та Berger.
Нагадаємо:
- 10 вересня 2024 року в Сполучених Штатах Америки було заарештовано продавця лазерних зварювальних апаратів за обвинуваченням у змові з метою обходу санкцій щодо Росії. Чоловіка обвинувачено у продажі товарів до підрозділу російської державної ядерної компанії «Росатом».
- У Сполучених Штатах Америки бізнесмен із Нью-Йорка Ніколай Григор’єв визнав себе винним в участі в незаконній схемі з постачання до Росії електронних компонентів. Вони йшли компаніям, що повʼязані зі збройними силами РФ.
- Влада Швейцарії виявила близько 130 ймовірних спроб обійти санкції, запроваджені проти Росії. Порушено вже 29 адміністративних і кримінальних справ.
- РФ продовжує успішно обходити санкції Європейського Союзу та G7, щоб отримати найважливіші напівпровідники та інші технології для своєї війни в Україні.