Рада Європейського союзу схвалили 15-й пакет санкцій щодо Росії. Обмежувальні заходи застосовані до 54 фізичних та 30 юридичних осіб. Серед них військова частина, відповідальна за обстріл дитячої лікарні «Охмадит», оборонні та судноплавні компанії. Вперше застосовані повноцінні санкції до китайських фізичних осіб і компаній, які постачають в РФ мікроелектроніку.
Про це йдеться у повідомленні пресслужби Євроради.
Зокрема ЄС вводить санкції до військової частини, відповідальної за обстріл дитячої лікарні «Охмадит» у Києві, вищих менеджерів провідних компаній в енергетичному секторі, осіб, відповідальних за депортацію дітей, пропаганду, а також двох високопосадовців КНДР.
Також ЄС санкціонував російські оборонні та судноплавні компанії, відповідальні за транспортування сирої нафти та нафтопродуктів морем, забезпечуючи важливі доходи російському уряду. У списку є хімічний завод і цивільна російська авіакомпанія, яка є важливим постачальником матеріально-технічної підтримки російських військових.
Вперше ЄС наклав повноцінні санкції (заборона на в’їзд, заморожування активів, заборона на доступ до економічних ресурсів) на китайських суб’єктів, які постачають компоненти для безпілотників і мікроелектронні компоненти для підтримки агресивної війни Росії проти України.
Рада ЄС додала 52 судна до списку тих, на які поширюється заборона на доступ до портів і заборона на надання широкого спектру послуг, пов’язаних з морським транспортом. Цей захід спрямований на танкери, що не належать до ЄС, які є частиною тіньового флоту Путіна, який обходить механізм обмеження цін на нафту або підтримує енергетичний сектор Росії, або судна, які відповідають за транспортування військового обладнання для Росії або беруть участь у транспортуванні вкраденого українського зерно. Сьогодні загальна кількість суден, до яких застосовані санкції ЄС сягає 79.
Також Рада додала 32 нові суб’єкти до переліку тих, хто безпосередньо підтримує військово-промисловий комплекс Росії. Деякі з цих організацій розташовані в третіх країнах (Китай, Індія, Іран, Сербія та Об’єднані Арабські Емірати) і брали участь в обході торговельних обмежень або брали участь у закупівлі чутливих товарів, які використовуються для російських військових операцій, як-от БПЛА і ракети.
«Наш безпосередній пріоритет – поставити Україну в найсильнішу можливу позицію. Ми будемо поруч з українським народом на всіх фронтах: гуманітарному, економічному, політичному, дипломатичному та військовому. Не можна сумніватися, що Україна переможе», – цитує пресслужба Каю Каллас, верховну представницю із закордонних справ і політики безпеки.
За даними моніторингової групи BlackSeaNews та її керівника Андрія Клименка, у вересні 2024 року з 99 танкерів, що перевозили сиру нафту РФ з портів Балтійського моря, лише 37 (тобто 37,4%) знаходяться в «сірих списках» міжнародних меморандумів портового контроля. Власники 30% танкерів-перевізників – з країн ЄС, найбільший «масив» належить Греції – 29 танкерів.
Нагадаємо:
- 24 червня Рада Європейського союзу ухвалила 14-й пакет обмежувальних заходів стосовно Росії. Санкції застосовані щодо 116 фізичних та юридичних осіб, “відповідальних за дії, що підривають або створюють загрозу територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України”.
- 23 лютого 2024 року Рада Європейського союза ухвалила 13-й пакет обмежувальних заходів проти Росії. Санкції застосовані проти 106 фізичних і 88 юридичних осіб, які підтримують війну, підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України.
- 18 грудня 2023 року Європейський Союз затвердив 12-й санкційний пакет проти РФ, у який зокрема включені родичі президента РФ Володимира Путіна та експрезидента Дмитра Медведєва. Він також передбачає повну заборону продажу російських алмазів. Заборона поширюється як на алмази походженням з Росії, так і алмази, що експортуються з Росії, алмази, що прямують транзитом через Росію, і російські алмази, оброблені в третіх країнах.