15-й санкційний пакет ЄС: хто потрапив під нові обмеження

Влада
"Ланцет", виробництва "Ижевские Беспилотные Системы". Фото: cdnstatic.rg.ru

Європейський Союз продовжує посилювати тиск на Росію та її ключових співучасників збройної агресії проти України. В новий, 15-й санкційний пакет потрапили військові, підприємства оборонно-промислового комплексу та пропагандисти, а також структурні підрозділи та особи, які підтримують дестабілізуючі дії РФ за кордоном. Частина санкцій стосується російських військових, причетних до ракетного удару  по лікарні “Охматдит” в Києві.

Серед підсанкційних осіб – керівники ключових підприємств логістики та інфраструктури, які допомагають забезпечувати російську війну проти України. Сюди увійшли:

  • Павєл Бабін, является главным директором LLC Investneftetrade, российской фирмой, транспортирующей из транспортных средств из твердых масел и оливных продуктов, включая экспортные проекты.
  • Ігорь Ганін  є провідним директором LLC Prime Shipping, російською компанією транспортування з транспортування сирої нафти та нафтопродуктів морським транспортом, у тому числі з метою експорту.
  • Павєл Точілін – генеральний директор ВАТ НВП «Аеросила». ВАТ НВП «Аеросила» – російський розробник і виробник різноманітних деталей для літаків, таких як двигуни, гвинти і вентилятори.

Ці імена в санкційному переліку стали результатом тісної співпраці України з міжнародною санкційною групою Єрмака-Макфола, яка активно пропонувала блокування ключових логістичних ланцюгів ворога, – повідомив радник президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк.

До переліку внесені також російські підприємства, які працюють в оборонному секторі, енергетиці та логістиці:

  • “Аэросила” – російський розробник і виробник різноманітних деталей для літаків, таких як двигуни, гвинти і вентилятори.
  • “Прайм Шиппинг” – російська компанія, що здійснює транспортування сирої нафти і нафтопродуктів морським транспортом, в тому числі на експорт.
  • “Ижевские Беспилотные Системы” – російська компанія, яка займається розробкою, виробництвом, ремонтом і обслуговуванням безпілотних літальних апаратів, спеціального обладнання та науково-технічної продукції.
  • “ОДК-СТАР” – є розробником і серійним виробником систем паливного живлення та управління для повітряних, наземних і суднових газотурбінних двигунів.
  • “ВНИИР-Прогресс” – російський науково-дослідний інститут, який спеціалізується на виробництві передових систем радіоелектронної боротьби (РЕБ), зосереджуючись на технологіях глушіння сигналу та збору розвідувальної інформації.
  • “Авиакомпанія ЮТейр” – цивільна російська авіакомпанія. З початку російської агресії проти України ЮТАІР – підрядник Міністерства оборони РФ – здійснював матеріально-технічне забезпечення ЗС РФ, у тому числі транспортуванням військовослужбовців, направлених у зону бойових дій
  • “Група Кремний  Эл” – – другий за величиною виробник мікроелектроніки в Росії, зокрема, виробник мікросхем. Мікрочіпи, які виробляє АТ «Група Кремний Ел» на своєму заводі, використовуються російськими військовими для кількох цілей, зокрема в балістичних ракетах «Іскандер».
  • “Алабуга Девелопмент” – російський виробник верстатів і механізмів, а також металоконструкцій, засобів зв’язку та електроприладів.

Санкції охопили ключових представників російської оборонної промисловості, яка є рушійною силою для продовження агресії. До списку увійшли: Владислав Костін, директор “ВНИИР Прогресс” (російський науково-дослідний інститут, який спеціалізується на виробництві передових систем радіоелектронної боротьби, зосереджуючись на технологіях глушіння сигналу та збору розвідувальної інформації). Андрєй Кочерга, генеральний директор Ставропольського радіозаводу «Сигнал»,  що є єодним з основних виробників радіоелектронних засобів для Збройних Сил Російської Федерації. Належить держкорпорації Ростех, Ніколай Колєсов директор ВАТ «Вертольоти Росії», які є  основним виробником військових гелікоптерів і ключовою компанією військово-промислового комплексу Росії. Різні типи гелікоптерів та іншої оборонної техніки і обладнання АТ «Вертольоти Росії» використовуються Збройними силами РФ у загарбницькій війні проти України. Також під санкціями Алєксандр Балашов, генеральний директор ВАТ «Завод Пластмаса», який є російським підприємством, яке входить до складу держкорпорації «Ростех», виробляє артилерійські боєприпаси для ЗС РФ, зокрема для гаубиць, які широко використовуються російськими військовими в загарбницькій війні проти України, і Артем Ямщиков,  власник і генеральний директоро ТОВ “ТСК Вектор”, компанії російського військово-промислового комплексу. ТОВ «ТСК «Вектор» виступила посередником між ІЕМЗ «Купол», дочірньою компанією російської державної збройової компанії «Алмаз-Антей», і китайськими постачальниками, які виробляють ударні БПЛА дальнього радіусу дії типу «Гарпія-3» (G3), які розробляються і виробляються для використання в загарбницькій війні Росії проти України. 

У вересні цього року власник ТОВ «ТСК «Вектор»44-річний Денис Постовой був заарештований в Сполучених Штатах Америки за обвинуваченням у контрабанді до РФ мікроелектроніки подвійного призначення, що використовується для виробництва БпЛА.

Окрема частина санкцій стосується російських військових, які причетні до удару ракетою по лікарні “Охматдит” та інших злочинів. Майже 30 російських військових стали підсанкційними за здійснення атаки на цивільні об’єкти.

До списку потрапили й ті, хто причетний до депортації українських дітей, зокрема  Артем Здунов, голова Республіки Мордовія (суб’єкт Російської Федерації). На цій посаді Здунов відігравав керівну роль у реалізації політики російського уряду щодо незаконного вивезення українських дітей з регіонів України, які перебувають під тимчасовим контролем Росії, зокрема шляхом організації переміщення дітей з окупованих регіонів України, зокрема з Херсонської області та Каланчацького району. до Республіки Мордовія.

Санкційний список також поповнився новими пропагандистами, які через медіа просувають кремлівські наративи. Серед них Лариса Кудельман, відома також як Лариса Доліна – російська співачка і медіаперсона, що підтримує дії Кремля та бере участь у пропагандистських кампаніях.

Окремо санкції застосовані до Тіни Канделакі – заступниці генерального директора холдингу “Газпром-Медиа”, який є ключовим інструментом російської інформаційної війни, політолога Тімофєя Бордачова, програмного директора дискусійного клубу “Валдай”, який просуває кремлівську ідеологію на міжнародних платформах та підрозділу ГРУ 29155 – військової частини російської розвідки, яка спеціалізується на диверсіях та дестабілізації ситуації за межами Росії.

Нагадаємо:

  • Рада Європейського союзу схвалила 15-й пакет санкцій щодо Росії. Рада ЄС додала 52 судна до списку тих, на які поширюється заборона на доступ до портів і заборона на надання широкого спектру послуг, пов’язаних з морським транспортом. 
  • Як повідомляв ЦЖР у розслідуванні «Хто і де вироблятиме дрони-камікадзе в Росії за лекалами Ірану», під прикриттям виробництва цивільних безпілотників «Альбатрос М5» ТОВ «Альбатрос», ймовірно вироблятиме «районовані» Shahed, збираючи доставлені з Ірану деталі.