Суд Європейського Союзу в Люксембурзі відхилив позови російського олігарха Олега Дерипаски, а також Росбанку та Тінькофф Банку, які намагались оскаржити санкції, запроваджені до них через розвʼязану Росією агресивну війну проти України.
Три апеляції було відхилено за всіма пунктами, про компенсацію моральної шкоди в розмірі 1 мільйона євро, пише DW.
Росбанк і Тінькофф-банк пред’явили суду низку пунктів, серед яких відсутність зазначення причин санкцій, помилка в оцінюванні фактів, зловживання Радою ЄС своїми повноваженнями, порушення принципу пропорційності, порушення принципу рівності та недискримінації тощо.
Олег Дерипаска російський мільярдер, один з найбагатших російських олігархів та наближений до президента РФ. Дерипаска володіє значною часткою групи металургійних підприємств «Об’єднана компанія «Русал», одного з найбільших світових виробників алюмінію. Компанія постачає алюмінієву продукцію російським підприємствам оборонного комплексу, які безпосередньо здійснюють розробку, виробництво і постачання для потреб збройних сил РФ військової техніки, зброї та боєприпасів. При цьому частину алюмінієвої продукції виготовляють із сировини українського походження, а саме виробництва ТОВ «Миколаївський глиноземний завод».
Вищій антикорсуд стягнув у бюджет України частки у 13 заводах групи «Русал» та нерухоме майно Дерипаски вартістю понад 10 мільярдів гривень.
Нагадаємо:
- ЄС запровадив санкції до Олега Дерипаски у квітні 2022 року через дії, що загрожують суверенітету та територіальній цілісності України. У 2024 році до них додалися обмеження за намагання обійти санкційні режими та фінансову підтримку російського уряду.
- У жовтні 2018 року уряд США заморозив активи російського бізнесмена Олега Дерипаски, в тому числі його особняки в Нью-Йорку і Вашингтоні.
- У 2021 році Олег Дерипаска намагався зняти з себе санкції США. Тоді Федеральний окружний суд по округу Колумбія відмовив йому в задоволенні позову. Також Дерипасці не вдалося оскаржити включення в «список олігархів». Це заперечення суд також відкинув, заявивши, що цей список сам по собі не є списком санкцій.
- В США до 4 років і 2 місяців тюрми засуджено колишнього керівника контррозвідки Федерального бюро розслідувань, який допомагав Олегу Дерипаске у намаганнях зняти санкційні обмеження, а також збирав компромат на конкурента, іншого російського олігарха, аби добитися накладення санкцій на нього.