45-річна Ірина Олейник, вчителька початкових класів зі Снігурівки Баштанського району Миколаївської області, під час окупації очолила захоплену місцеву школу №4. 20 грудня Снігурівський районний суд заочно визнав її винною в колабораційній діяльності та засудив на два роки позбавлення волі.
Про це з посиланням на вирок суду повідомляє Центр журналістських розслідувань.
Суд встановив, що Олейник Ірина Сергіївна, 16 квітня 1979 р. н., уродженка села Нововознесенське Високопільської селищної громади Бериславського району Херсонщини, в 2022 році очолила незаконно створену російськими загарбниками «Снигирёвскую школу» на базі місцевої школи №4. Тоді ж окупанти «приєднали» місто Снігурівка Миколаївської області до Херсонської області.
«Ірина Олейник збирала особисту інформацію і контакти вчителів зі Снігурівки, передавала їх представникам окупаційної влади, підбираючи кадри для незаконної школи. В подальшому, за вказівкою загарбників, вона пройшла так звані курси перепідготовки педагогів у ТОТ АР Крим, після чого проводила відкриту агітацію серед мешканців Снігурівки щодо початку навчального процесу за російськими стандартами освіти. Тим самим Ірина Олейник вчинила умисний тяжкий злочин проти основ національної безпеки України», – йдеться у вироку суду.
Слідчі виявили велику кількість документів, які підтверджують вину Олейник – їх російські окупанти поспіхом кидали в Снігурівці перед втечею на лівий берег Херсонщини восени 2022 року.
Рідна сестра обвинуваченої розповіла в суді, що Ірина Олейник до початку повномасштабної війни працювала вчителькою початкових класів у Снігурівській школі №3. З серпня 2022 року сестри перестали спілкуватися, бо Ірина Олейник перестала приховувати свої проросійські погляди.
Інші свідки розповіли як обвинувачена агітувала людей віддавати своїх дітей на навчання до захопленої росіянами школи і шукала для неї працівників. На той момент вчитель фізкультури отримував від окупантів 70 тисяч рублів.
Суд розглядав справу за відсутності обвинуваченої, яка переховується за межами України.
Ірину Олейник заочно визнано винною в колабораційній діяльності за ч.3 ст.111-1 Кримінального кодексу України. Вирок – два роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах влади протягом десяти років.
Вирок ще не набрав законної сили.
Як повідомляв ЦЖР, 48-річна Лариса Котляр під час окупації Миколаївської області в 2022 році очолила окупаційну адміністрацію села Івано-Кепине Снігурівської міської громади Баштанського району. За скоєний злочин Снігурівський районний суд 12 грудня заочно визнав її винною в колабораційній діяльності. Вирок – шість років тюрми з конфіскацією майна.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter