Дітей погрожували забрати у батьків. Лілію Кривонос, ексдиректорку школи села Кізомис на Херсонщині за співпрацю з ворогом засудили на 11 років тюрми

Влада
Лілія Кривонос, колаборантка. Фото з соцмереж

57-річна Лілія Кривонос, будучи законною директоркою школи села Кізомис Білозерської селищної громади Херсонського району Херсонщини добровільно працювала на ворога. За її вказівкою в школі розвішали російські прапори, запровадили російські стандарти освіти. Батьки були змушені віддавати своїх дітей на навчання, бо інакше окупанти погрожували їх відібрати.

Центр журналістських розслідувань ознайомився з оприлюдненим заочним вироком Херсонського міського суду від 24 грудня і переповідає з нього головне.

Суд встановив, що на момент переходу на бік ворога Кривонос Лілія Гавриїлівна, 5 грудня 1967 р. н., уродженка села Дар’ївка Дар’ївської сільської громади Херсонщини, мешканка села Кізомис очолювала Кізомиську загальноосвітню школу Білозерської селищної громади.

Після заяви російських загарбників у червні 2022 року про інтеграцію навчальних закладів Херсонщини в освітню систему РФ Лілія Кривонос добровільно погодилася сприяти в цьому і очолила незаконно створену 11 серпня 2022 року на базі навчального закладу «Кизомысскую школу». Вона розмістила в ній незаконно завезені з Москви російськомовні підручники і використовувала їх під час освітнього процесу, починаючи з 1 вересня 2022 року.

Суд кваліфікував дії Лілії Кривонос за ч.3 ст.111-1 КК України – колабораційна діяльність і ч.1 ст.111-2 КК України – пособництво державі-агресору з метою завдання шкоди Україні.

Лілія Кривонос, колаборантка. Фото з бази розшуку МВС України

Як розповів у суді один зі свідків, під час окупації села Кізомис він вимушено працював водієм у школі.

«Мене приймала на роботу Лілія Кривонос, вона ж видавала мені зарплату в російських рублях. Діти ходили до школи з вересня по листопад 2022 року. Навчальна програма і підручники були всі російською мовою, в самій школі всюди були розвішані російські прапори», – сказав свідок.

За словами іншого свідка, перед 2022/2023 навчальним роком російські військові почали погрожувати батькам забрати їхніх дітей, якщо вони не будуть ходити до російських шкіл.

«Я була вимушена дозволити ходити своїй дитині до Кізомиської школи. Я знала, що директор останньої перейшла працювати за російським законодавством. Я писала на її ім’я заяву про приймання своєї дитини на навчання з 1 вересня 2022 року. Згодом нам видали підручники – вони всі були російською мовою», – розповіла свідок.

Свідки також сказали, що Лілія Кривонос закликала учителів переходити служити ворогу. Під час окупації до школи не раз заходили російські військові, з якими Кривонос активно співпрацювала.

Суд заочно виніс Лілії Кривонос вирок – 11 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного їй майна та позбавленням права обіймати посади і займатися діяльністю, пов’язаною з освітнім процесом строком на 15 років.

Вирок суду ще не набрав законної сили.

Як повідомляв ЦЖР, 45-річна Ірина Олейник, вчителька початкових класів зі Снігурівки Баштанського району Миколаївської області, під час окупації очолила захоплену місцеву школу №4. 20 грудня Снігурівський районний суд заочно визнав її винною в колабораційній діяльності та засудив на два роки позбавлення волі.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter