Верховна Рада 9 січня проголосувала в цілому за закон про особливості регулювання діяльності юридичних осіб їх об’єднань у перехідний період, який скасовує Господарський кодекс України, і завдає удару по стабільності як громад, так воюючої держави. Документ, який особисто лобіював спікер Руслан Стефанчук, передбачає повну приватизацію державних і комунальних підприємств.
Законопроєкт №6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» підтримали 248 народних депутатів, повідомив нардеп з фракції «Голос» Ярослав Железняк.
Документ пропонує:
скасувати приватні підприємства та державні/комунальні підприємства, замінивши їх товариствами з обмеженою відповідальністю;
ввести 7-річний перехідний період для реорганізації;
скасувати господарське відання та оперативне управління державним майном, замінивши їх на оренду, управління або передачу у власність;
перенести частину норм із Господарського кодексу до Цивільного кодексу.
Як пише видання ZN.UA, законопроєкт, лобістом якого став спікер ВРУ Руслан Стефанчук, передбачає повну приватизацію державних і комунальних підприємств. При цьому автори закону не прорахували можливі ризики для громад від передачі комунальних підприємств приватникам.
«У порядку денному ВР зазначено, що ухвалення законопроєкту №6013 це частина програми фінансової підтримки України від Євросоюзу Ukraine Facility, але це брехня», – йдеться в публікації.
Як повідомило джерело ZN.UA, в Офісі президента на Банковій не могли прямо відмовити у підтримці законопроєкту голові парламенту, адже той задіяний у розв’язанні багатьох важливих питань. Тому дали сигнал через один зі скандальних Telegram-каналів. При цьому ВРУ фактично переклала відповідальність на президента Володимира Зеленського, який не хоче підписувати цей законопроєкт. Тепер йому доведеться або підтримати курс у ЄС, не підписавши закону, чи піти на поводу у Стефанчука, який вирішує багато питань для «слуг».
Як вказує видання, «за бажанням Стефанчука за будь-яку ціну проголосувати законопроєкт, стоять люди, які дуже добре розуміють, як правильно приватизувати те, що буде погано лежати, і, по суті, покласти у свою кишеню будь-яке державне та комунальне підприємство». Документ для спікера ретельно виписував народний депутат Олексій Мовчан.
- 12 січня 2023 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період».
- Асоціація міст України звернулася до парламентарів із закликом відхилити законопроєкт. Там стверджували, що законопроєкт зупинить роботу лікарень, шкіл, підприємств тепло- та водопостачання комунальної власності, а також прямо порушує ст. 142 і 143 Конституції України, оскільки забороняє територіальним громадам створювати комунальні підприємства, об’єднувати бюджетні кошти та створювати необхідні служби. В асоціації наполягають на необхідності збереження комунальних підприємств.
- Всеукраїнська асоціація громад вважає, що законопроєкт не готовий і може мати негативні наслідки для функціонування комунальних підприємств, і тому закликала парламент не підтримувати цей законопроєкт. В асоціації заявляли, що домагатимуться під час роботи над законопроєктом №6013 збереження всіх наявних можливостей для комунальних підприємств, які діють.