Міжнародний Реєстр збитків для України почав приймати заяви про смерть близьких членів сім’ї

Влада
Ексгумовані з братської могили тіла мешканців Бучі, вбитих російськими окупантами. Київщина Фото: facebook.com/UA.National.Police

Міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, з 16 січня розпочав приймати заяви на відшкодування від членів сімей, що втратили близьких родичів внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Про це повідомляється на сайті Реєстру збитків.

Як зазначається, відтепер постраждалі можуть подати в Реєстр збитків заяву в категорії А2.1, яка стосується відшкодування шкоди за душевний біль та страждання, спричинені втратою близького члена сім’ї.

«Відкриття процесу подання заяв у цій категорії є значним кроком у наданні підтримки тим, хто проходить через невимовні страждання, спричинені російською агресією, та забезпечення можливості таких сімей відновити справедливість та визнати їхні непоправні втрати», – йдеться у повідомленні.

Як вказується, батьки, інший з подружжя або цивільні партнери, а також діти осіб, які загинули внаслідок агресії Росії проти України з 24 лютого 2022 року, тепер можуть подавати заяви до Реєстру. Інші члени сім’ї також можуть подати заяви, якщо вони доведуть наявність законного інтересу, надавши докази, що підтверджують наявність близьких стосунків та елементів залежності з членом сім’ї, як це визначено у Формі та Правилах подання Заяви в Категорії A2.1.

Відкриття процесу подання заяв у цій категорії було відтерміновано через кібератаку на українські державні реєстри у грудні минулого року. Хоча системи Реєстру не постраждали, ця атака ускладнила доступ заявників до інформації, яка міститься у відповідних державних реєстрах або базах даних та яка є необхідною для подання заяв до Реєстру.

Як пояснили в Офісі РЄ в Україні, нова категорія заяв A2.1 стосується душевного болю та страждань заявника, спричинених смертю близького члена сім’ї. Заявники повинні надати інформацію про себе, особу померлого члена сім’ї, стосунки із померлим членом сім’ї, а також подію, яка спричинила смерть. Значний обсяг інформації та доказів буде автоматично взято з різних існуючих українських реєстрів для подальшого використання заявниками при заповненні та поданні заяв у Дії.

Докази матеріальних збитків, спричинених смертю близького члена сім’ї, таких як втрата доходу або підтримки, для подання заяви у цій категорії не вимагаються. Заяви щодо такого виду збитків, втрат чи шкоди можуть бути розглянуті в межах інших категорій, які будуть відкриті до подання заяв у майбутньому.

Заяви до Реєстру подаються через веб-портал Дія.

Усі необхідні матеріали для Категорії A2.1, включно з Формою Заяви, правилами подання заяв, відповідями на поширені запитання та практичними порадами щодо подання заяв, доступні на веб-сайті Реєстру українською та англійською мовами.

Це вже друга категорія заяв, відкрита до подання заяв до Реєстру. Перша категорія (A3.1) стосується пошкодження або знищення житлового нерухомого майна. Станом на сьогодні, Реєстр отримав орієнтовно 13000 заяв за категорією A3.1, із загальною сумою заявлених збитків понад 800 млн євро. Найближчим часом очікується запуск додаткових категорій заяв.

  • 17 травня 2023 року на саміті Ради Європи у Рейк’явіку понад 40 країн і ЄС підписали договір про створення Реєстру збитків, завданих Україні агресією Росії. Договір передбачає створення бази даних для фіксації доказів втрат або збитків, завданих державі Україна, фізичним та юридичним особам через протиправні дії РФ, починаючи з 24 лютого 2022 року.
  • Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (RD4U), був створений під егідою Ради Європи на виконання Резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/5, Він є першим кроком до створення механізму, який забезпечить виплату компенсацій постраждалим від війни.
  • З 2 квітня 2024 року на сайті Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (RD4U), оголошено про відкриття прийому заяв про відшкодування збитків, спричинених російською агресією. Заяв приймаються в категорії – пошкодження або знищення житлової нерухомості.