Комітет Ради схвалив законопроєкт, який дає право Нацгвардії використовувати вогнепальну зброю та сльозогінний газ під час «масових заворушень»

Влада
Фото: antac.org.ua

Правоохоронний комітет Верховної Ради, яким керує представник «Слуги народу» Сергій Іонушас, затвердив законопроєкт №10311, який розширює права на застосування сили для військових Національної гвардії, зокрема щодо використання вогнепальної зброї, сльозогінного газу та безпілотників проти цивільних під час «масових заворушень».

Про це повідомляє громадська організація «Центр протидії корупції» (ЦПК).

«Все це – в закритому від суспільства режимі та під соусом надання Нацгвардії більше повноважень «для захисту держави». Натомість нові правки від комітету надають Нацгвардії більше повноважень «ефективно» розганяти мітинги», – наголосили в ЦПД.

Як зазначається, раніше цей законопроєкт Верховна Рада уже прийняла в першому читанні. Але після цього правоохоронний комітет парламенту додав у редакцію другого читання низку шкідливих поправок, які розширюють повноваження НГУ для застосування примусу та фактично перетворюють Нацгвардію в «інструмент державного пресингу».

Зокрема, нова редакція законопроєкту №10311 надає Нацгвардії право:

– застосовувати вогнепальну зброю, зокрема для припинення масових заворушень, – ще й без належного попередження про це мітингувальників;
– використовувати гумові та пластикові кийки, сльозогінний газ, а також електрошокери до учасників заворушень;
– маркувати порушників під час масових заворушень, наприклад, фарбою;
– використовувати безпілотники, але для чого саме – нардепи вказують дуже узагальнено. Через це їх можуть використовувати для спостереження за мітингувальниками.

«Зміни, запропоновані у законопроєкті №10311, можуть призвести до порушення основоположних прав і свобод громадян. Нацгвардія зможе отримати право використовувати вогнепальну зброю без належного попередження, маркувати учасників протестів, застосувати безпілотні апарати для спостереження і електрошокери для ураження порушників», – вважають у ЦПК.

ЦПК закликає депутатів ретельно переглянути і відхилити зміни до законопроєкту №10311, щоб запобігти зловживанню службовими обовʼязками з боку військовослужбовців Нацгвардії.